avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitii intracomunitare

Buna ziua.
pentru a achizitiona bunuri din strainatate fara plata Tva trebuie facuta o anumita inregistrare la Finante?
s-a dorit efectuarea unei tranzactii intracomunitare, iar furnizorul din strainatate a spus ca nu gaseste firma dupa CUI pentru a factura fara Tva.
in cazul in care se va factura ste obligata firma sa treaca la Tva lunar? (in momentul de fata este trimestrial)
multumesc.
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 23:06, 13 August 2011
trebuie inregistrare in Registrul Operatorilor Intracomunitari
si unde se gaseste registrul operatorilor intracomunitari?
in cazul in care se va factura firma este obligata sa treaca la Tva lunar? (in momentul de fata este trimestrial)


Pentru inscrierea in ROI este o procedura : trebuie completat un formular la care se anexeaza niste documente .
Aveti aici detalii :
[ link extern ]
Achiztia intracomunitara de bunuri modifica perioada fiscala la luna .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva ramo1305 ramo1305 Buna ziua! In cazul comertului intracomunitar e nevoie ca firma sa fie platitoare de TVA? Care sunt procedurile de trecere la platitor de TVA, daca in ... (vezi toată discuția)
Inscriere in registrul operatorilor intracomunitari roxana_c_09 roxana_c_09 Buna ziua, Sunt traducator PFA neplatitor de TVA si pentru a colabora cu diverse birouri din UE mi s-a cerut un nr de TVA. Din cate am inteles, pentru a ... (vezi toată discuția)
Facturare cu sau fara tva? inregistrare roi? gistra gistra 1) Am o firma platitoare de TVA si prestez servicii IT la o firma neplatitoare de TVA din UK. In acest caz facturez cu TVA 0, TVA 24% sau fara TVA? 2) Am un ... (vezi toată discuția)