Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitii intracomunitare

Buna ziua.
pentru a achizitiona bunuri din strainatate fara plata Tva trebuie facuta o anumita inregistrare la Finante?
s-a dorit efectuarea unei tranzactii intracomunitare, iar furnizorul din strainatate a spus ca nu gaseste firma dupa CUI pentru a factura fara Tva.
in cazul in care se va factura ste obligata firma sa treaca la Tva lunar? (in momentul de fata este trimestrial)
multumesc.
trebuie inregistrare in Registrul Operatorilor Intracomunitari
si unde se gaseste registrul operatorilor intracomunitari?
in cazul in care se va factura firma este obligata sa treaca la Tva lunar? (in momentul de fata este trimestrial)

Pentru inscrierea in ROI este o procedura : trebuie completat un formular la care se anexeaza niste documente .
Aveti aici detalii :
[ link extern ]
Achiztia intracomunitara de bunuri modifica perioada fiscala la luna .