Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA

Buna ziua!

In cazul comertului intracomunitar e nevoie ca firma sa fie platitoare de TVA? Care sunt procedurile de trecere la platitor de TVA, daca in momentul de fata firma e neplatitaore de TVA?

Multumesc!
Puteti face achizitii si/sau livrari intracomunitare fara sa fiti platitor de TVA pana la plafonul de 10.000,-euro/an fiscal. Desigur, nu veti beneficia astfel de facilitatea de a vi se emite factura fara tva...
Daca nu va convine acest sistem, ori daca valoarea totala a tranzactiilor intracomunitare dintr-un an fiscal ajung la suma de mai sus, este necesar sa deveniti platitor de TVA prin optiune prin depunerea unei cereri in acest sens la Fisc. Dupa ce obtineti CERTIFICATUL DE INREGISTRARE IN SCOPURI DE TVA, va veti inscrie in ROI=Registrul Operatorilor Intracomunitari.
Modul in care va inscrieti in ROI s-a discutat deja, merita sa cautati.
Va multumesc!
atticus a scris:

Puteti face achizitii si/sau livrari intracomunitare fara sa fiti platitor de TVA pana la plafonul de 10.000,-euro/an fiscal. Desigur, nu veti beneficia astfel de facilitatea de a vi se emite factura fara tva...
Daca nu va convine acest sistem, ori daca valoarea totala a tranzactiilor intracomunitare dintr-un an fiscal ajung la suma de mai sus, este necesar sa deveniti platitor de TVA prin optiune prin depunerea unei cereri in acest sens la Fisc. Dupa ce obtineti CERTIFICATUL DE INREGISTRARE IN SCOPURI DE TVA, va veti inscrie in ROI=Registrul Operatorilor Intracomunitari.
Modul in care va inscrieti in ROI s-a discutat deja, merita sa cautati.

Am gasit modul de inscriere in ROI. Ceea ce vreau sa intreb acum este, daca e obligatorie inscrierea in ROI?
Va multumesc pentru raspunsuri!
Inscrierea in ROI este obligatorie. Daca afacerea pe care o aveti nu va impune inregistrarea ca platitor de tva( clientii dvs sa fie persoane juridice platitoare de TVA, care sa poata deduce TVA aferenta fracturilor emise de dvs), ramaneti neplatitor de TVA. Va puteti inscrie in ROI si veti primi un cod fiscal pe care il veti folosi numai pentru tranzactiile intracomunitare. In momentul in care cifra de afaceri depaseste plafonul de scutire, va veti inregistra ca platitor de TVA, iar codul fiscal pentru operatii intracomunitare il veti anula.

LIVIU NISTEA a scris:

Inscrierea in ROI este obligatorie. Daca afacerea pe care o aveti nu va impune inregistrarea ca platitor de tva( clientii dvs sa fie persoane juridice platitoare de TVA, care sa poata deduce TVA aferenta fracturilor emise de dvs), ramaneti neplatitor de TVA. Va puteti inscrie in ROI si veti primi un cod fiscal pe care il veti folosi numai pentru tranzactiile intracomunitare. In momentul in care cifra de afaceri depaseste plafonul de scutire, va veti inregistra ca platitor de TVA, iar codul fiscal pentru operatii intracomunitare il veti anula.

Va rog sa ma lamuriti putin.....eu o sa cumpar produse prelucrate in Romania pe care le voi comercializa in strainatate. In acest caz este in avantajul meu sa ma inscriu ca platitor de TVA, implicit si in ROI?
Multumesc!