avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratii retroactiv
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratii retroactiv

O societate care nu a desfasurat activitate de la infiintare (iulie 2008) pana acum, cu activitatea suspendata din aprilie 2009 (nu a cerut regim derogatoriu si nici nu a depus declaratii) vrea sa-si inceapa activitatea acum si la finante i-au cerut sa depuna din urma toate declaratiile :
decl 100 din sept 2009 - la zi
decl 101 din 2008 - la zi
decl 300 din sept 2008 - la zi

Am cateva intrebari:

- Chiar daca n-a desfasurat activitate deloc, era obligata la plata impozitului minim? Trebuie declarat acum retroactiv?
- Pe ce programe trebuie lucrate aceste declaratii, pe cele care erau in vigoare in anii respectivi?
Am incercat pe un pdf din 2011 si nu-mi dadea voie sa pun la perioada decat 2011.
Nu este a mea, am preluat contabilitatea fiindca vor sa-si inceapa activitatea. Sigur ca era mai simplu dar ... e decizia lor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit forfetar pt. firma in proces de lichidare kyra78 kyra78 Buna ziua! Am si eu o nelamurire in legatura cu impozitul forfetar. Situatia este urmatoarea. Firma a fost infiintata in anul 2003, iar din data de 01.05.2006 ... (vezi toată discuția)
Impozit forfetar, suspendare si regimul cheltuielilor in aceasta perioada C_CRISTINA C_CRISTINA O firma a carei activitate este suspendata tocmai ptr a nu plati mpozitul forfetar are in proprietate un teren ptr care plateste impozit anual. Practic se ... (vezi toată discuția)
Firma inactiva! este obligatoiru depunera bilantului pe anul 2009/2010 Zsolt1981B Zsolt1981B Buna! Am o firma inactiva de la infiintare (2006). Am avut o cunostinta contabila, care se ocupa pana 2011 de depunera formularilor 100 si 300 (platitor ... (vezi toată discuția)