Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general semnatura electronica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

semnatura electronica

am o i.i. si trebuie sa depun 112 pana pe 25 aug.nu am semnatura electronica.contabilitatea o tin eu ca e simplu.am 3 angajati.cum sa procedez acum pentru a depune declaratia?pot sa vorbesc cu cineva care are semnatura sa depuna el imputernicindu-l cu o procura?multumesc
Da, puteti imputernici o persoana care are drept de depunere a Declaratiei 112, adica este posesoare a unui certificat digital.
Documentul de imputernicire trebuie autentificat la notariat, iar din acesta trebuie sa rezulte dreptul titularului de certificat digital calificat de a semna declaratiile fiscale pentru contribuabil. Aceasta procura se depune in cazul in care posesorul certificatului digital nu are calitatea de reprezentant legal al societatii in numele careia depune declaratia.
sunt multe firme care va pot da semnatura electronica nu trebuie mers la notar: persoana juridica si I.I. (stampila) dar sa faceti un contract de prestari servicii si sa i platiti pretul stabilit.
ovidiu7676, utilizator