Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nelamurire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nelamurire

in ce conditii angajatorul poate concedia angajatul?Asa, pur si simplu? Angajatul nu are niciun drept?
Codul Muncii :
ART. 55
Contractul individual de munca poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului parţilor, la data convenita de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre parţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevazute de lege.

ART. 58
(1) Concedierea reprezinta încetarea contractului individual de munca din iniţiativa angajatorului.
(2) Concedierea poate fi dispusa pentru motive care ţin de persoana salariatului sau pentru motive care nu ţin de persoana salariatului.

ART. 61
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care ţin de persoana salariatului în urmatoarele situaţii:
a) în cazul în care salariatul a savârşit o abatere grava sau abateri repetate de la regulile de disciplina a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de munca, contractul colectiv de munca aplicabil sau regulamentul intern, ca sancţiune disciplinara;
b) în cazul în care salariatul este arestat preventiv pentru o perioada mai mare de 30 de zile, în condiţiile Codului de procedura penala;
c) în cazul în care, prin decizie a organelor competente de expertiza medicala, se constata inaptitudinea fizica şi/sau psihica a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa îşi îndeplineasca atribuţiile corespunzatoare locului de munca ocupat;
d) în cazul în care salariatul nu corespunde profesional locului de munca în care este încadrat.

ART. 62
(1) În cazul în care concedierea intervine pentru unul dintre motivele prevazute la art. 61 lit. b)-d), angajatorul are obligaţia de a emite decizia de concediere în termen de 30 de zile calendaristice de la data constatarii cauzei concedierii.
(2) În cazul în care concedierea intervine pentru motivul prevazut la art. 61 lit. a), angajatorul poate emite decizia de concediere numai cu respectarea dispoziţiilor art. 247-252.
(3) Decizia se emite în scris şi, sub sancţiunea nulitaţii absolute, trebuie sa fie motivata în fapt şi în drept şi sa cuprinda precizari cu privire la termenul în care poate fi contestata şi la instanţa judec?toreasca la care se contesta.

ART. 65
(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezinta încetarea contractului individual de munca determinata de desfiinţarea locului de munca ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fara legatura cu persoana acestuia.
(2) Desfiinţarea locului de munca trebuie sa fie efectiva şi sa aiba o cauza reala şi serioasa.

ART. 67
Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiaza de masuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevazute de lege şi de contractul colectiv de munca aplicabil.
ContSters103772, utilizator
ART. 58
(1) Concedierea reprezint? încetarea contractului individual de munc? din iniţiativa angajatorului.
(2) Concedierea poate fi dispus? pentru motive care ţin de persoana salariatului sau pentru motive care nu ţin de persoana salariatului.
Concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului

ART. 61
Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care ţin de persoana salariatului în urm?toarele situaţii:
a) în cazul în care salariatul a s?vârşit o abatere grav? sau abateri repetate de la regulile de disciplin? a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de munca, contractul colectiv de munc? aplicabil sau regulamentul intern, ca sancţiune disciplinar?;
b) în cazul în care salariatul este arestat preventiv pentru o perioad? mai mare de 30 de zile, în condiţiile Codului de procedur? penal?;
c) în cazul în care, prin decizie a organelor competente de expertiz? medical?, se constat? inaptitudinea fizic? şi/sau psihic? a salariatului, fapt ce nu permite acestuia s? îşi îndeplineasc? atribuţiile corespunz?toare locului de munc? ocupat;
d) în cazul în care salariatul nu corespunde profesional locului de munc? în care este încadrat.

ART. 65
(1) Concedierea pentru motive care nu ţin de persoana salariatului reprezint? încetarea contractului individual de munc? determinat? de desfiinţarea locului de munc? ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive f?r? leg?tur? cu persoana acestuia.
(2) Desfiinţarea locului de munc? trebuie s? fie efectiv? şi s? aib? o cauz? real? şi serioas?.

Acestea sunt cauzele in care in mod legal anagajatorul poate concedia salariatul.
:offtopic: Interventie moderator
Chiar este nevoie sa se poseze de doua ori textele de lege care reglementeaza incetarea unui arport de munca?
Nu are dreptul la preaviz de 20 zile?
Din Codul muncii:
Art. 67
Salariatii concediati pentru motive care nu tin de persoana lor beneficiaza de masuri active de combatere a somajului si pot beneficia de compensatii in conditiile prevazute de lege si de contractul colectiv de munca aplicabil.

Art. 75
(1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.

(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. d), care se afla in perioada de proba.

(3) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator, cu exceptia cazului prevazut la art. 51 alin.(2).