Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... aplicare art 27 cod procedura fiscala ( raspundere ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

aplicare art 27 cod procedura fiscala ( raspundere solidara) fata de un debitor radiat

Speta concreta :

Instanta inchide procedura falimentului respingand cererea finantelor privind angajarea raspunderii conform art 138 legea 85/2006 . Recursul creditoarei e respins si el si e dispusa inchiderea procedurii si radierea debitorului

Dupa un timp finantele cer conform art 27(2) din cod procedura fiscala raspunderea solidara a administratorului cu debitorul insolvabil ( dar radiat in urma incheierii procedurii pe legea 85/2006) . E posibil asa ceva ? Se poate cere raspunderea solidara cu o entitate care nu mai exista ?
da, se poate. atragerea raspunderii solidare este fundamentata pe nesatisfacerea creantelor creditorului si nu pe existenta debitorului principal.
finantele are dreptul sa faca orice fel de cerere.
va aparati si instanta respige cererea
conf art 176 alin 6 cod proc fisc datoriile unei firme radiate se sterg din fisa de platitor, astfel finantele nu pot sa ceara o datorie care nu mai exista. Cererea va fi respinsa de catre instanta