Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutorul de deces
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutorul de deces

Mama mea a decedat si a fost membra CAR a pensionarilor de 36 ani. Ajutorul de deces se da in functie de fondul social, sau de anii in care a platit cotizatie?
Va rog, daca sa poate sa-mi raspunde-ti. Va multumesc.
Mentionez ca a fost membra a CAR a pensionarilor nr. 8, sect. 1 Bucuresti.
Consultati Statutul CAR Pensionari Bucuresti.Acolo veti gasi cu siguranta precizari asupra modului de calcul si acordare a acestui ajutor,caci fiecare organizatie ,prin comitetul sau director hotaraste asupra acestui aspect.
Fiindca a fost pensionara mergeti si la Casa de Pensii sa luati ajutorul de deces in suma de 2.022 lei.