Forum Discuţii diverse Versuri şi Epigrame Premiile Stelarman
Discuție deschisă în Versuri şi Epigrame

Premiile Stelarman

La implinirea a patru ani pe acest forum va rog sa imi permiteti sa acord cateva premii utilizatorilor avocatnet.

Premiul Charles Darwin ptr evolutie se acorda Corinei lui Maran. Motivatia juriului :
"Din copil de gradinita, iata c-am ajuns zeita"(Maran Corina, Jo_hanna_c, better, Herra)

Premiul "Foaie verde de dudau, curge apa-n beci" se acorda utilizatorului deab pentru cea mai insolita si inspirata rima:

"Nimic nu poate fi prea greu
Daca vrei sa realizezi ceva in viata,
Poate doar sa para greu
Ca sa te faca sa-ti pierzi din speranta"

Premiul Andrei Frujina pentru egalarea performantelor de incomprehensibilitate in poezie se acorda... nu se acorda de aceasta data.

Premiul Constantin Tanase
'' am plecat de patru ori , m-am intors de sase"
se acorda utilizatorului legally_aid

Premiul "mai catolic decat papa" se acorda moderatorului T.Valeriu pentru explicatia data unui mesaj sters:"Versuri... albe(!?). "

Premiul ptr omniprezenta si ubicuitate se acorda utilizatorului "Oferta speciala-reclama avocatnet.

Premiul "Pier Luigi Colina"- suparat sunt doamne suparat" se acorda utizatorului Mihai Grigore, care de cand am facut o epigrama nesarata ( pentru care imi cer inca o data iertare) a renuntat sa mai intre pe acest topic

Asteptam in continuare nominalizari pentru premiul "BanIP"
:oops:
:offtopic:
:spam:
:ban:

adica va urma
@costica57

Eu, citindu-ti azi catrenu',
Am crezut ca e o farsa...
Mai faceam si au ca trenu...
Insa tu ai lampa arsa.

Felicitari!
meritati cu prisosinta premiul "un fluture pe lampa arsa"
parca recunosc stilul?
ne cunoastem?
Domnul T.V. incurca finele sau stilurile?! (uneori,si eu cred ca sunt Ares :D )

Domn Valer, un bun coleg,
Se intreaba care-i spilul:
-Mai am gaz, dar nu-'nteleg
Care-i treaba cu fitilul?!
Herra_, utilizator
Ares_3,titlul topicului este "Premiile...",in niciun caz" Fratiori si surioare,hai la scris de epigrame",asa ca eu consider ca ati fost subiectiva la momentul stergerii postarii mele . Din pacate,tinand cont de faptul ca exista cenzura,subiectivitate si "eu am cutitul si painea",voi renunta la a citi si a scrie pe avocatnet.ro. Multumesc
@deab

Buna dimineata!

Am sters postarile dvs. pentru ca v-ati exprimat nemultumirea pentru premiul ''Foaie verde de dudau, curge apa-n beci'' nu cu elegantza, cum au facut-o toti cei premiati de @Stelarman, ci printr-un limbaj agresiv si/sau jignitor intai la adresa dumnealui, apoi la adresa mea, fara sa luati in considerare ce scrie in Regulament:

2.1. Nu jigni ceilalti participanti la discutie si utilizatorii forumului in general. Faptul ca esti nervos, chiar daca ai dreptate, nu iti scuza comportamentul. Nu ne plac utilizatorii care aduc jigniri sau injurii altor utilizatori [...]

Dumneavoastra ati fost ironizata, la fel ca toti ceilalti - nume ''grele'' ale forumului cu vechime muuult mai mare decat dvs. si cu o carte de vizita impresionanta comparativ cu a dvs. (sa nu o luati iar ca o jgnire, ati facut comparatie intre ''vechimea'' pe forum a d-lui Stelarman, a mea si a dvs. si am vrut sa va arat ca asta nu are nicio importanta cand e sa fii... premiat).

Nimeni nu a ripostat jignind in proza cum ati facut-o dvs., ci au incercat sa-si scrie raspunsul in versuri, ''intzepand'' la randu-le dupa posibilitati si talent ceilalti participanti la aceasta joaca devenita traditie pe Avocatnet. Si care pana acum nu a suparat pe nimeni intr-atat incat sa renunte la a citi si scrie pe forum - alegerea este a dvs. si eu v-o respect, insa permiteti-mi sa va spun ca mi se pare o reactie exagerata.

Si da, recunosc ca am fost si sunt in continuare subiectiva: am tinut / tin cont de activitatea dvs. in general, care este una de utilizator linistit, si am hotarat sa nu va dau avertisment in baza art. 2.2. din Regulament::

2.2. Sunt interzise: atacul la persoana, jignirea sub orice forma a membrilor forumului [...] Un comportament civilizat impune combaterea ideilor exprimate anterior si nu a persoanelor care le-au postat. [...] De asemenea, raspunsurile agresive sau ironice la mesajele jignitoare, sunt sanctionabile. O astfel de atitudine poate atrage stergerea mesajului, avertizarea utilizatorului sau chiar banarea temporara / permanenta.

In concluzie, din mesajul dvs. iau in considerare, deocamdata, doar ultimul cuvant:

Multumesc.

Zi frumoasa.
Ares-3, moderator
stelarman a scris:

Orbi et orbi
Cu e surdu, orbu e taci, campa cent'anni 'mpaci

=D>
Cine-i surd si orb si tace, traieste un veac in pace

Dar reversul medaliei...

Nedumerire

Tot romanul e blajin,
E si surd si orb si tace
Dar atunci cum tot se face
Ca de nesimtiti e plin?

Cat despre asta, nu pot sa va aplaud...

@eumarian
Am un scop in univers,
Si de el nu pot sa scap:
Sa va dau un premiu-n vers?!
Sa va dau cu ritmu-n cap?!

Scopuri

Facem pace fara drama,
Iti accept chiar si sudalma:
Al meu scop e-n epigrama
Iar al tau: sa dai cu palma.

legally_aid a scris
Am de toate, curtezani
Am pana si diadema
Dar am , totusi, o dilema:
De ce oare n-am si bani?

O fi rau, o fi foarte rau?

E o stire nefireasca
Ce vesteste doar orori
Cand fata cu petitori
Trebuie sa si munceasca.
eumarian, utilizator