Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... vanzare apartament. sulta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

vanzare apartament. sulta

Situatia : sotul si sotia au divortat; in urma partajului apartamentul a revenit sotiei care trebuie sa plateasca o sulta sotului; au convenit sa vanda apartamentul dupa care sa fie platita sulta catre sot; sotul e plecat in afara tarii.
Intrebare (intrebari): Eu pot sa cumpar acel apartament prin credit ipotecar? In ce moment pot face acest lucru ( nu am banii pentru acoperirea sultei ce trebuie platita)? Pot achiitiona apartamentul daca nu se va achita in prealabil sulta? Ar trebui cumva intabulat noul drept de proprietate al sotiei, inaintea achizitionarii de catre mine? Pot cumpara de la sotie doar in baza unei procuri prin care este delegata de sot sa vanda imobilul?
Daca e cineva online, in noaptea asta.... Maine dimineata plec la BV sa vad apartamentul si actele.
Multumesc!
Ati putea cumpara de la amindoi, chiar in baza unei procuri date sotiei, urmind ca pretul sa fie distrbuit intre ei conform hotarirrii de partaj.
zatara a scris:

Situatia : sotul si sotia au divortat; in urma partajului apartamentul a revenit sotiei care trebuie sa plateasca o sulta sotului; au convenit sa vanda apartamentul dupa care sa fie platita sulta catre sot; sotul e plecat in afara tarii.
Intrebare (intrebari): Eu pot sa cumpar acel apartament prin credit ipotecar? In ce moment pot face acest lucru ( nu am banii pentru acoperirea sultei ce trebuie platita)? Pot achiitiona apartamentul daca nu se va achita in prealabil sulta? Ar trebui cumva intabulat noul drept de proprietate al sotiei, inaintea achizitionarii de catre mine? Pot cumpara de la sotie doar in baza unei procuri prin care este delegata de sot sa vanda imobilul?
Daca e cineva online, in noaptea asta.... Maine dimineata plec la BV sa vad apartamentul si actele.
Multumesc!
Daca intentionati sa cumparati cu credit ipotecar, acest lucru presupune sa va imprumutati in banca: o serie proceduri prevazute in regulamentul bancilor. Dreptul de proprietate este inscris in cartea funciara? Acest lucru este necesar in momentul cand veti lua un credit ipotecar. Daca fostul sot a delagat prin procura sa i se vanda si partea sa nu este nicio problema. Dupa vanzare se face o noua intabulare a dreptului de proprietate in Cartea funciara de catre noul proprietar.
In CF daca se intabuleaza acum sentinta de partaj, definitiva si irevocabila, se va nota dreptul de proprietate in cota de 1/1 pe numele sotiei, in exclusivitate, iar la partea de sarcini, imobilul va avea notata sulta de x lei in favoarea sotului.
Banca ar putea sa va finanteze acest imobil, cu conditia ca fie dvs. sa achitati un avans care sa acopere sulta - sa-l virati direct sotului, fie ca din pretul convenit pentru vanzarea imobilului, banca sa achite sulta datorata sotului si diferenta de pret sotiei proprietare.
Actul de vanzare il incheiati doar cu sotia, pentru ca ea este unica proprietara actualmente.
Pentru radierea valabila a sultei, sotul trebuie sa dea o declaratie notariala ca si-a incasat suma cuvenita prin sentinta, sau sa mandateze pe cineva sa incaseze banii si sa declare ca nu mai are pretentii si ca este de acord cu radierea sultei. Acest mandatar poate fi si sotia - dar mandatul nu va fi pentru vanzare ( ea este deja proprietar unic), ci pentru incasarea sultei si emiterea declaratiei de radiere a sultei.