Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara

In urma unor conflicte cu angajatorul (pontarea ilegala in concediu fara plata,neplata a doua salarii, refuzul acestuia de a-i plati concediul medical, etc ...) sotia mea, fiind insarcinata , a refuzat sa mai mearga la lucru. Patronul trimite scrisori recomandate pentru cercetari disciplinare, se poate sa-i desfaca contractul de munca in urma acestor scrisori ? Daca da, dupa cat timp de absenta de la serviciu ? Oricum intentionam sa-l actionam in instanta pe dl. patron. Va multumesc anticipat.
Pai da, dar daca salariatul nu semneaza pe ROI, doar pe contractul de munca "ca a luat la cunostinta si o sa respecte regulamentul de ordine interioara", angajatorul poate sa zica ca i-a spus angajatului pe cale verbala despre toate modificarile intervenite pe parcurs .....
"Calea verbala"nu se coase la dosar,nu conteaza ceea ce spune angajatorul,ci cum poate dovedi scriptic ca a informat angajatii asupra acestor modificari....
Rentzu a scris:

Pai da, dar daca salariatul nu semneaza pe ROI, doar pe contractul de munca "ca a luat la cunostinta si o sa respecte regulamentul de ordine interioara", angajatorul poate sa zica ca i-a spus angajatului pe cale verbala despre toate modificarile intervenite pe parcurs .....

Exista un proverb ”verba volant, scripta manent” ... luarea la unostinta pe cale verbala de prevederile unui R.I. nu produce niciun efect ... asa cum v-a scris si colega noastra , semnarea pe c.i.m. ca ati luat la cunostinta de prevederile R.I. este o formulare generala inserata in modelul-cadru al c.i.m. folosit de toti angajatorii ...

Codul Muncii dispunce clar ca, orice modificare ce intervine in continutul regulamentului intern este supusa procedurilor de informare ... intr-adevar, potrivit principiului ”Unde legea nu distinge, nici interpretul nu trebuie sa distinga”, unei formulari generale a textului legal trebuie sa-i corespunda o aplicare a sa tot generala, fara a introduce distinctii pe care legea nu le contine.