Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acoperire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acoperire

buna ziua tuturor. poate spune cineva cum se poate justifica o zi libera de la serviciu,in cazul in care esti citat la judecatorie ca si parte civila ?
neo2, utilizator
Solicitati o adeverinta de la instanta de judecata prin care sa se certifice ca in data respectiva ,ati fost citat parte intr-un proces care a avut termen de judecata pe rolul instantei.
Poate fi considerata o invoire motivata pe baza adeverintei pe care o prezentati angajatorului.
ContSters136493, utilizator
Nu cred ca sta instanta sa redacteze adeverinte.
Prezentarea citatiei cu data si ora sedintei ar trebui sa fie suficienta.
Nu instanta redacteaza efectiv adeverinta,ci solicitantul inainteaza o cerere la Registratura instantei respective pt. eliberarea acestei adeverinte.
Poti primi citatie,dar poti sa nu te prezinti ,asa incat acesta nu constituie automat dovada prezentei .