avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acoperire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acoperire

buna ziua tuturor. poate spune cineva cum se poate justifica o zi libera de la serviciu,in cazul in care esti citat la judecatorie ca si parte civila ?
Ultima modificare: Duminică, 21 August 2011
neo2, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 11:45, 21 August 2011
Solicitati o adeverinta de la instanta de judecata prin care sa se certifice ca in data respectiva ,ati fost citat parte intr-un proces care a avut termen de judecata pe rolul instantei.
Poate fi considerata o invoire motivata pe baza adeverintei pe care o prezentati angajatorului.
Ultima modificare: Duminică, 21 August 2011
ContSters136493, utilizator
Nu cred ca sta instanta sa redacteze adeverinte.
Prezentarea citatiei cu data si ora sedintei ar trebui sa fie suficienta.
Nu instanta redacteaza efectiv adeverinta,ci solicitantul inainteaza o cerere la Registratura instantei respective pt. eliberarea acestei adeverinte.
Poti primi citatie,dar poti sa nu te prezinti ,asa incat acesta nu constituie automat dovada prezentei .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reclamant nicoleta.23 nicoleta.23 Buna ziua. Este obligata conducerea unei institutii sa ii acorde timp liber, unui salariat care a reclamat institutia, pentru a participa la proces in ... (vezi toată discuția)
Martor bibi22 bibi22 am fost martor la un accident rutier vara trecuta si am dat declaratie....si acum am primit citatie la tribunal p data de 16 mai si sincer nu mai tin minte ... (vezi toată discuția)
cand se fixeaza termenul de judecata dupa declararea apelului- hotarare necomunicata mezgageza mezgageza am fost condamnat in iunie,am declarat apel si inca nu am primit termen......pe site am vazut ca in alte dosare au facut apel dupa mine (deci in iulie si ... (vezi toată discuția)