Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... malpraxis
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

malpraxis

Buna ziua! As vrea sa stiu daca pot initia concomitent plangere la parchet pentru un caz de malpraxis, sesizare la comisia de monitorizare si competenta profesionala pentru cazurile de malpraxis si sesizare la colegiul medicilor.
Multumesc.
Puteti merge in acelasi timp pe aceste cai - prin plangerea la Parchet va fi atrasa raspunderea penala a medicului, prin sesizarea Colegiului - raspunderea disciplinara, iar in cazul in care Comisia de monitorizare din cadrul Directiei de Sanatate Publica stabileste o culpa medicala, pentru obtinerea de despagubiri trebuie sa va adresati instantei civile.
Multumesc foarte mult!