Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cum si unde se reclama procedurile medicale incorecte
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cum si unde se reclama procedurile medicale incorecte

Unui pacient nu i s-a acordat atenția cuvenită si a doua zi a decedat, de fata tot cu niste asa-zisi medici.
Familia nu cunoaște numele celor care au venit de la Salvări.
Cum se pot afla numele medicilor sau a celor care au venit la domiciliul pacientului?
Care sunt pasii pentru a depune o reclamație si unde trebuie depusă incat ea sa isi atingă scopul ?
Demersurile cumulative sau alternative ce se pot intreprinde sunt:

-sesizarea Comisiei de monitorizare şi competenţă profesională pentru cazurile de malpraxis din cadrul Direcției de Sănătate Publică;
-sesizarea Administraţiei unității sanitare, pentru o răspundere în baza Codului Muncii;
-sesizarea Colegiul Medicilor, pentru o răspundere disciplinară;
-formulatea unei plângeri penale adresate Parchetului competent;
-investirea instanței civile cu o acțiune în răspundere civilă delictuală!

nnn
Cornelissa, utilizator