Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... intrerupere concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

intrerupere concediu ingrijire copil

sunt cadru didactic si pana in noiembrie as fi in concediu de crestere al copilului.Eu vreau sa incep scoala,serviciul de la 1 septembrie.Cum se procedeaza pentru a intrerupe concediul?Se mai primeste acea prima de 5 milioane vechi sau o alta suma atunci cand intrerupem concediul?Multumesc.
1. Faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM, incepand cu data de 01.09.2011.
2. La Primarie, unde ati depus dosarul pentru CCC, faceti o cerere de suspendare a indemnizatiei pentru CCC deoarece va reluati activitatea.
3. Banuiesc ca este vorba de un copil nascut inainte de 01.01.2011. In acest caz veti benficia de un stimulent lunar de 100 lei pana ce copilul va implini 2 ani (OUG 148/2005).
multumesc mult.