Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... intrerupere concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

intrerupere concediu crestere copil

Doresc sa intrerup concediul pentru cresterea copilului. As dori sa stiu daca trebuie sa depun la AJPIS o cerere, insotit de Deciza angajatorului primit la cererea mea de intrerupere a CCC? Am inteles ca au intervenit schimbari legislative in acest domeniu. As dori sa stiu cum s-au schimbat acestea, daca pot beneficia de stimulentul de insertie?
harkoz, utilizator
1. - Daca ati optat pentru CCC pana la 1 an beneficiati de stimulentul de insertie daca reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an.
- Daca ati optat pentru CCC pana la 2 ani beneficiati de stimulentul de insertie daca reluati activitatea dupa ce a implinit copilul 1 an.
- In ambele cazuri stimulentul de insertie se plateste pana implineste copilul varsta de 2 ani.

2. - Faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.
- Angajatorul emite o decizie in acest sens si cu o copie dupa ea mergeti la Primarie (unde ati depus actele pentru CCC) si solicitati suspendarea platii indemnizatiei pentru CCC si acordarea stimulentului de insertie.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc pentru informatii.