avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... damolare casa din lemn si magazie(una din lemn si alta ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

damolare casa din lemn si magazie(una din lemn si alta din painte)

Am o casa din lemn construita in anul 1954 si doua magazii ,unadin lemn si alta din pamant-painte(din 1965-70),aflate in stare avansata de degradaredobandite prin mostenire,pentru care nu exista autorizatie de constructie,ci numai o schita facuta de primarie si un certificat ca petentul este cunoscut ca proprietar(tatal meu decedat in 1995).
Ce trebuie sa fac pentru a le demola inaite de a vinde terenul liber de cladiri?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 17:26, 22 August 2011
Trebuie sa obtineti o autorizatie de demolare.

Documentele necesare emiterii Autorizatiei de Demolare:

- cerere pentru emiterea Autorizatiei de Desfiintare, completata cu elementele de identificare si datele tehnice conform Documentatiei Tehnice de obtinere a Autorizatei de Demolare (D.T.A.D.);

- actul doveditor al titlului asupra imobilului, care sa ii confere solicitantului dreptul de executie a lucrarilor de constructii (in copie legalizata);

- certificatul de urbanism (in copie);

- proiectul pentru autorizarea executarii lucrarilor de desfiintare – D.T.A.D., intocmit in baza prevederilor legale, inclusiv referatele de verificare si, dupa caz, referatul de expertiza tehnica - semnate si stampilate in original (doua exemplare);

- fisele tehnice pentru obtinerea avizelor cerute prin certificatul de urbanism, necesare emiterii acordului unic, precum si, dupa caz, documentatiile tehnice necesare emiterii avizelor si acordurilor care sunt in competenta de obtinere a emitentului (doua exemplare);

- avizele si acordurile obtinute de solicitant, altele decat cele din competenta de obtinere a emitentului, stabilite prin certificatul de urbanism (in copie);

- declaratie pe propria raspundere privind inexistenta unor litigii asupra imobilului;

- certificat de atestare fiscala privind valoarea de impozitare a imobilului (in copie);

- documentul de plata a taxei de emitere a autorizatiei de desfiintare (in copie);

- documentele de plata a taxelor legale pentru avizele si acordurile necesare emiterii acordului unic, conform listei avizelor si acordurilor necesare, comunicate o data cu certificatul de urbanism (in copie).
Ultima modificare: Luni, 22 August 2011
Alexandru Munteanu, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lege pt eliberarea autorizatie de constructie ektcib ektcib am depus documentatia pt eliberarea unei autorizatii de constructii pt o conducta de gaze naturale. precizez ca au trecut 45 de zile si inca nu am primit ... (vezi toată discuția)
Obtinele autorizatie de extindere casa marian_eugen marian_eugen Buna seara,m-am apucat si eu sa construiesc inca doua camere,o baie si un hol in prelungirea casei existente cu modificarea acoperisului casei existente si nu ... (vezi toată discuția)
Actiuni rezultate in urma marii cuponiade postrevolutionare hacman hacman Buna ziua, stimate doamne si domni consilieri Un continuu izvor de cunostinte il constituie Forumul dvs pentru noi, beneficiarii informatiilor postate de ... (vezi toată discuția)