avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... obtinele autorizatie de extindere casa
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

obtinele autorizatie de extindere casa

Buna seara,m-am apucat si eu sa construiesc inca doua camere,o baie si un hol in prelungirea casei existente cu modificarea acoperisului casei existente si nu stiu cum se procedeaza si ce acte sunt necesare pentru obtinerea autorizatiei de constructie de la primarie.:">
Cel mai recent răspuns: trope_doi , utilizator 14:13, 26 Octombrie 2011
Copy-paste:
Dosarul pentru obtinerea autorizatiei de construire se depune la primarie (directia urbanism) si trebuie sa cuprinda:
- cerere pentru emiterea autorizatiei de construire completata cu elementele de identificare si datele tehnice conform P.A.C;
- actul doveditor al titlului asupra imobilului = teren (copie legalizata) ;
- certificatul de urbanism (copie);
- proiectul pentru autorizarea executarii lucrarilor de construire - P.A.C, inclusiv referatele de verificare si, dupa caz, raportul de expertiza tehnica - semnate si stampilate in original;
- fisele tehnice pentru obtinerea avizelor cerute prin certificatul de urbanism, necesare emiterii acordului unic, precum si, dupa caz, documentatiile tehnice necesare emiterii avizelor si acordurilor care sunt in competenta de obtinere a emitentului;
- avizele si acordurile obtinute de solicitant, altele decat cele din competenta de obtinere a emitentului, stabilite prin certificatul de urbanism (copie);
- declaratie pe propria raspundere privind inexistenta unor litigii asupra imobilului;
- documentul de plata a taxei de emitere a autorizatiei de construire (copie);
- documentele de plata a taxelor legale pentru avizele si acordurile necesare emiterii acordului unic, conform listei avizelor si acordurilor necesare, comunicate o dată cu certificatul de urbanism (copie).

**
Inainte de a face proiectul de extindere este indicat sa mergeti la primarie si sa solicitati certificat de urbanism – vi se ofera toate informatiile necesare si nu riscati sa faceti o constructie ilegala, in sensul ca nu pastrati anumite distante prevazute prin lege – distanta pana la hotar: jumatate din inaltimea constructiei viitoare, dar nu mai putin de 3 m (cum prevede regulamentul general de urbanism, dar exista reglementari specifice fiecarei zone in parte si distanta ar putea fi mai mica); daca extindeti constructia pana la hotar e necesar acordul vecinului – dat in fatza notarului.

Obtineti autorizatie – si nu amintiti de faptul ca ati inceput constructia, s-ar putea sa demoleze ceea ce deja ati realizat. Pentru modificarea acoperisului existent aveti nevoie de autorizatie (prin modificare inteleg ca doriti sa ii schimbati forma si / sau materialul din care este azi)

La centrul informare cetateni (la primarie) aflati informatii exacte despre ce si cum trebuie sa faceti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lege pt eliberarea autorizatie de constructie ektcib ektcib am depus documentatia pt eliberarea unei autorizatii de constructii pt o conducta de gaze naturale. precizez ca au trecut 45 de zile si inca nu am primit ... (vezi toată discuția)
Cartea tehnica a blocului ContSters99244 ContSters99244 Buna ziua,locuiesc intr-un bloc nou construit in 2010.Am cerut cartea tehnica dezvoltatorului care ne-a vandut,dar acesta refuza sa ne-o dea,spune ca, conform ... (vezi toată discuția)
Constructie inceputa de doi viitori soti marin daniel marin daniel prietena mea (viitoarea sotie) are atribuit de la primarie conform legii nr 15/2003 un teren pe care vrem sa incepem sa construim impreuna o casa. constructia ... (vezi toată discuția)