Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale data de referinta repartizare dividende
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

data de referinta repartizare dividende

Daca se repartizeaza dividende actionarilor pe mai multi ani (2005-2006-2007)stabilirea datei de referinta, (data calendaristică ce serveşte la „identificarea acţionarilor care urmează a beneficia de dividende sau alte drepturi şi asupra cărora se răsfrâng efectele hotărârilor Adunării Generale a Acţionarilor” potrivit art.238 din Lg 297/2004) se face doar pentru a avea in vedere transmisiunile de actiuni din 2007 ?
... nu vad care este importanta acestei date... eu am luat in considerare opinia potrivit careia dividendele actiunilor pe 2005 2006 se cuvin celor care la data respectiva erau actionari ,si nu celor care le-au dobandit ulterior .Precizez ca contractele de cesiune nu fac mentiune despre drepturile partilor asupra dividendelor .
oti a scris:
eu am luat in considerare opinia potrivit careia dividendele actiunilor pe 2005 2006 se cuvin celor care la data respectiva erau actionari ,si nu celor care le-au dobandit ulterior .

Ati luat in considerare o opinie minoritara, chiar pe care de disparitie as zice, dupa ultimele modificari ale legii 31 in ceea ce priveste reglementarea primirii dividendelor. Legea societatilor comerciale prevede ca dividendele cuvenite dupa data cesiunii sunt ale cesionarului, or dividendele nu exista si nu se cuvin decat la data aprobarii distribuirii profitului sub aceasta forma. Prin urmare conteaza actionarul de la aceasta data, indiferent ce s-a intamplat anterior, daca in contractul de cesiune nu se prevede altfel.
Sincer as vrea sa ma pazesc de eventuale litigii din partea actionarilor persoane fizice minoritari= unii dintre ei foarte legati de societate si foarte artagosi , mai ales avand in vedere ca este vorba de sume mici pe care ar trebui sa le platim.
Daca vor contesta distribuirea dividendelor in modul aratat, vor pierde. E deja o orientare unitara (din cate am vazut) a practicii si nu cred ca dupa toate criticile aduse vechii interpretari le-ar da cineva dreptate.
Exista un continut minim care trebuie sa-l aiba hotararea AGA? Am inceput cu precizarea indeplinirii formalitatilor de convocare si prezenta ,reiterarea ordinii de zi cu precizarea voturilor pentru fiecare punct si apoi efectiv hotararea: stabilirea datei de referinta ,repartizarea si distribuirea pe fiecare an ;am inclus si valoarea bruta pe actiune ,termenul de plata si modalitatea de plata a dividendelor .Nu am inclus valoarea impozitului specificand doar ca se plateste conform legii.Ar mai fi ceva in plus de adaugat?
Daca pe un an am deja o hotarare de repartizare de dividende aceasta nu mai trebuie dublata de o hotarare de distribuire si plata, corect? in acest caz societatea putand plati daune interese pt neplata lor in termenul legal cf.art 67 din Lg.31
oti a scris:
Exista un continut minim care trebuie sa-l aiba hotararea AGA? Am inceput cu precizarea indeplinirii formalitatilor de convocare si prezenta ,reiterarea ordinii de zi cu precizarea voturilor pentru fiecare punct si apoi efectiv hotararea: stabilirea datei de referinta ,repartizarea si distribuirea pe fiecare an ;am inclus si valoarea bruta pe actiune ,termenul de plata si modalitatea de plata a dividendelor .Nu am inclus valoarea impozitului specificand doar ca se plateste conform legii.Ar mai fi ceva in plus de adaugat?

Mi se pare destul.

Daca pe un an am deja o hotarare de repartizare de dividende aceasta nu mai trebuie dublata de o hotarare de distribuire si plata, corect?

Corect.