Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale rata inflatiei
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

rata inflatiei

Stiti cumva care este formula de calcul a ratei inflatiei?Calculul trebuie facut la o suma de zece milioane de lei vechi. Multumesc mult.
In ce context aveti nevoie de acest calcul? In instanta si la executare silita se solicita adresa din partea Institutului de Statistica in care se precizeaza rata totala a inflatiei pentru perioada X. Adresa se emite contra cost de INS judetean.
Este vorba de o suma care trebuie actualizata conform ratei inflatiei din 1996 si pana in prezent, suma de 10.600.000 lei vechi. Cred ca se va ajunge pana la urma in instanta. Calculul ma interesa informativ pentru inceput. Multumesc
Intrati pe site-ul B.N.R. se comunica lunar
Ceea ce comunica BNR lunar este rata dobanzii de politica monetare si rata dobanzii legale. Rata inflatiei este un alt indicator si se calculeaza de catre INS.
Exact! Pe mine asta ma interesa, modul de calcul !!!!