Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... sentinta de divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

sentinta de divort

buna ziua,
am si eu o intrebare despre o sentinta de divort. La judecatorie apar informatiile urmatoare

Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite acţiunea. Dispune desfacerea căsătoriei din culpa exclusivă a pârâtei. Pârâta îşi va relua numele purtat anterior căsătoriei, acela de „ x ”. Ia act că nu se solicită cheltuieli de judecată. Cu apel în termen de 30 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică de la 4 noiembrie 2014.
Document: Hotarâre 13424/2014 04.11.2014

In cat timp voi putea ridica sentinta de divort pentru a putea schimba actul de identitate?

multumesc
Dupa ce primiti comunicarea la domiciliu si trec cele 30 de zile.
Termenul de redactare al hotararii este de 30 de zile de la pronuntare.
Daca acest termen se depaseste, aveti posibilitatea sa formulati o cerere de urgentare a redactarii hotararii.
Dupa redactarea hotararii, aceasta se comunica partilor, iar de la data comunicarii curge termenul de apel de 30 de zile.
Daca nu se declara apel de niciuna dintre parti, atunci dupa expirarea termenului de apel, hotararea va ramane definitiva.
Dupa ramanerea definitiva a hotararii, solicitati legalizarea hotararii si ulterior cu hotararea legalizata veti putea proceda la schimbarea actului de identitate.
Pentru legalizarea hotararii aveti nevoi de :
- cerere adresata presedintelui instantei,
- taxa de timbru de 5.00 lei,
-hotararea a carei legalizare se solicita.