avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Motivarea sentintei- in cat timp de la ultimul termen?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Motivarea sentintei- in cat timp de la ultimul termen?

Exista vreun termen privind motivarea sentintei? In 22 iulie a fost ultimul termen iar de atunci nu am primit nici o instiintare iar pe site apare doar ”Admite in parte cererea formulata de catre reclamante in contradictoriu cu parata”.Concediile judecatorilor sa fie cauza?!:(
Cel mai recent răspuns: macmillan , utilizator 11:32, 31 Octombrie 2011
Am gasit acel ghid la adresa [ link extern ]
Va multumesc.

freeelis a scris:

Pana in prezent, este in curs de redactare un Ghid de orientare pentru persoanele interesate să sesizeze inspecţia judiciară .
Datele de cntact :
[ link extern ]


Am primit hotararea la 3 zile dupa ce am trimis sesizarea, prin email, la CSM si respectiv dupa mai mult de 60 de zile de la pronuntarea sentintei. Coincidenta sau nu...nu mai conteaza. Multumesc celor ce m-au consiliat!
Buna ziua,

1. Cum intru in drepturi daca exista o hotarare definitiva?E vorba de o compensatie financiara din partea unei companii din strainantate.
2. Eu am intrat in posesia hotararii definitive solicitand elibrarea unui exemplar. Cum intra in posesia acesteia compania din strainatate?
3. Exista un termen de la pronuntarea hotararii definitive in care compania straina E OBLIGATA sa-mi vireze banii?

Multumesc.

macmillan a scris:

Am primit hotararea la 3 zile dupa ce am trimis sesizarea, prin email, la CSM si respectiv dupa mai mult de 60 de zile de la pronuntarea sentintei. Coincidenta sau nu...nu mai conteaza. Multumesc celor ce m-au consiliat!


Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Octombrie 2011
macmillan, utilizator
Exista o baza legala privind punerea in aplicare a unei hotarariri definitive?



macmillan a scris:

Buna ziua,

1. Cum intru in drepturi daca exista o hotarare definitiva?E vorba de o compensatie financiara din partea unei companii din strainantate.
2. Eu am intrat in posesia hotararii definitive solicitand elibrarea unui exemplar. Cum intra in posesia acesteia compania din strainatate?
3. Exista un termen de la pronuntarea hotararii definitive in care compania straina E OBLIGATA sa-mi vireze banii?

Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lipsa comunicare hotarare proces TincaToniF90 TincaToniF90 Am dat in judecata fostul angajator , iar ultima infatisare la proces a fost in data de 17.01.2013 cand s-a dat si verdictul. Pe site la portal just imi apare ... (vezi toată discuția)
Sentinta de divort danza14us danza14us buna ziua, am si eu o intrebare despre o sentinta de divort. La judecatorie apar informatiile urmatoare Tip solutie: Admite cererea Solutia pe scurt: ... (vezi toată discuția)
Divort hotarare definitiva ? aura dana aura dana Sotia a castigat procesul de divort cu daune morale, la judecatorie din culpa exclusiva a sotului, dovedit cu martori. Sotul a facut recurs, iar la tribunal ... (vezi toată discuția)