avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract vanzare internationala
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract vanzare internationala

Buna ziua!
In cazul unui contract de vanzare-cumparare internationala, prin care societatea mea importa anumite produse din China, societatea chineza trebuie sa imi puna la dispozitie certificate de conformitate pentru fiecare produs in parte sau pentru gama de produse?
Daca eu vand aceste produse in Romania, sunt obligat sa eliberez si eu certificate de conformitate sau pot pune la dispozitia clientului certificatele ofetite de China?
Exista o modalitate prin care as putea sa evit mentionarea pe produsul pe care doresc sa il vand a tarii de provenienta?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 16:37, 23 August 2011
GeorgeG a scris:

Buna ziua!
In cazul unui contract de vanzare-cumparare internationala, prin care societatea mea importa anumite produse din China, societatea chineza trebuie sa imi puna la dispozitie certificate de conformitate pentru fiecare produs in parte sau pentru gama de produse?
Daca eu vand aceste produse in Romania, sunt obligat sa eliberez si eu certificate de conformitate sau pot pune la dispozitia clientului certificatele ofetite de China?
Exista o modalitate prin care as putea sa evit mentionarea pe produsul pe care doresc sa il vand a tarii de provenienta?
Va multumesc.


Firma din China va poate oferi la cerere certificatele de conformitate CE pe care sa le verificati in sistemul CE.

Dumneavoastra veti pune la dispozitia cumparatorilor certificatul de conformitate CE dat de firma chineza. Nu puteti vinde produsele respective daca nu au certificate de conformitate.

Prevederile legale europene si nationale solicita expres mentionarea pe produs a tarii de provenienta.

Va multumesc pentru lamuriri!
Sa inteleg deci ca certificatul de conformitate se da pentru fiecare produs in parte si nu pentru gama de produse?
Imi puteti indica actele normative care reglementeaza conditiile acestui certificat? M-ar interesa si un model orientativ.
Lege nr. 608/2001 privind evaluarea conformitatii produselor. Pentru directivele europene cautati pe google pentru ca sunt mai multe in functie de produse.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Produse vandute sub un alt brand Miki.m Miki.m Am cumparat un produs vandut sub brand-ul TechOne, care exista doar in Romania in urma unei cautari pe google. Dupa ce am primit produsul am observat ca ... (vezi toată discuția)
Cum demonstrez unui producator din austria ca e obligat sa-mi trimita certif de conformitate pt produse?? adela05 adela05 Un producator din Austria, refuza sa-mi puna la dispozitie Certificat de Conformitate pentru produsele pe care mi le vine. Puteti sa ma ajutati cu un articol ... (vezi toată discuția)
Mic producator bogdansbg bogdansbg Salutari, Doresc sa aflu mai multe informatii despre conditia de Mic Producator. Am incheiat un parteneriat cu un producator din China care-mi poate puna ... (vezi toată discuția)