Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... transformarea postului pentru personal contractual
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

transformarea postului pentru personal contractual

buna ziua,
am o intrebare - lucrez in cadrul administratiei locale si m-am lovit de o situatie:o persoana incadrata pe un post cu studii medii a absolvit studiile superioare si acum trebuie reincadrat conform studiilor absolvite.
Problema este daca transformarea postului pe care este incadrat se face prin concurs
Mentionez ca persoana nu s-a mutat pe alt post ci doar a absolvit studii superioare.Am studiat si Ordonanta 10/2008 art 7 si art.8 dar tot nu sunt lamurita
Am nevoie de un sfat urgent......
va multumesc
Promovarea personalului contractual in anul 2008, in conditiile legii, se poate face numai pe un post vacant de natura celui pe care urmeaza sa fie promovata persoana, cu exceptia persoanelor incadrate pe posturi unice, prevazute in statul de functii, cu incadrarea in nivelul alocatiilor bugetare aprobate pentru cheltuielile cu salariile - art.7
Absolventii invatamantului superior de lunga sau de scurta durata care la data trecerii pe functia corespunzatoare studiilor absolvite erau incadrati pe functii cu nivel de studii inferior, specifice domeniului in care au absolvit studiile universitare, se incadreaza la gradul profesional corespunzator studiilor absolvite, la care se asigura o crestere cu pana la 20% a salariului de baza avut - art.8

Promovarea se face prin concurs - HG nr.281/1993.
Dar cum se face incadrarea :
Ex:
referenre IA studii medii trece la referent IA studii superioare ?
Incadrarea se face la gradul profesional corespunzator studiilor absolvite.
Daca in organigrama exista referent IA - studii superioare, atunci pe acest post se incadreaza.
Da, aveti dreptate, dar eu ma confrunt cu urmatoarea problema:
Am solicitat(conf. OUG 10/2008,art.7 alin. 2) transformarea postului de bibliotecar studii medii IA in bib. IA studii superioare, avand in vedere urmatoarele:
- ca bib. IA studii medii sunt incadrata la max. 816 lei- deci evaluarea a fost de bine sau f. bine;
- mi s-a spus ca mi se va acorda procentul de majorare de 20%, dupa cum s-a acordat tuturor celor care s-au aflat in aceeasi situatie; inmultind 816 cu 20% rezulta ca voi avea un salariu de 979 lei, care este cuprins in grile pentru bibliotecar IA studii superioare (564-1328lei); secretarul Consiliului Local ma incadreaza la bibliotecar I-studii superioare acordandu-mi un salariu de 914 lei deoarece nu gaseste salariul de 979 in nici o grila de salarizare din OUG 10. Trecerea de pe postul de studii medii la studii superioare o va face prin infiintarea unui post de studii superioare I A in organigrama bibliotecii, urmand ca ulterior sa sustin concurs pt. ocuparea postului.
- Alte persoane sustin ca nu pot promova, deoarece am absolvit studii de drept si nu de specialitate, adica biblioteconomia. Legea bibliotecilor 334/2002 -modificata prin Ordonanta 26/2006,in art. 44 alin 2, prevede ca "pot fi angajate in bibliotecile de drept public si persoane ... superioare de alt profil, cu obligatia de a urma, intro perioada de pana la 2 ani, una din formele de prgatire profesionala prevazute de lege", si ca legea se refera doar la incadrare si nu la promovare. Mentionez ca am absolvit cursurile "Bazele biblioteconomiei"-certificat de absolvire si "Tendinte noi in biblioteconomie" -Diploma de absolvire.
Avand in vedere cele mai sus enuntate, parerea mea este ca ar trebui sa se transforme postul din bib. IS -M in bib. IA-SS .
Dumneavoastra ce parere aveti?