Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de proprietate restrictionat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de proprietate restrictionat

Potrivit ultimului comunicat de presa The Money Channel :
Foştii proprietari care au optat pentru acţiuni la Fondul Proprietatea au parte de o nouă ofertă. Finanţele îi compensează cu acţiuni la Transgaz, iar oferta de preţ a ministerului este de 235 de lei şi 66 de bani pe acţiune. Suma este mai mare cu 18% faţă de preţul unei acţiuni Transgaz la închiderea şedinţei bursiere de vineri.

Oferta de acţiuni Transgaz a Ministerului Economiei şi Finanţelor este valabilă timp de 30 de zile de la data primirii de către subscriitor a înştiinţării expediate prin poştă. În cazul neacceptării ofertei sau transmiterii acceptului cu depăşirea acestui termen, cererea persoanei în cauză nu va fi luată în considerare la stabilirea procentului de atribuire de acţiuni.

Ministerul de Finanţe preconizează că data limită a transmiterii acceptului subscriitorilor este 20 septembrie 2008. Transgaz este a doua companie de utilităţi unde românii deposedaţi de regimul comunist, care nu pot fi despăgubiţi în natură, au posibilitatea de a deveni acţionari.

În urmă cu un an, 600 dintre cei 700 de foşti proprietari care au acceptat această forma de despagubire, au primit certificate de acţionari la Transelectrica. Aceştia au subscris 4% din capitalul social al companiei, pachet estimat la acea dată, la valoarea de peste 140 de milioane de lei.

Beneficiarii au cumpărat acţiuni Transelectrica la un preţ de 31 de lei şi 54 de bani, însă nu le-au putut vinde pe Bursă timp ce 6 luni. La fel ca întreaga Bursă, şi acţiunile celor două companii de utilităţi au suferit în acest an corecţii puternice.

Transelectrica şi-a înjumătăţit valoarea, iar Transgaz a coborât la preţul din ofertă, în ultima şedinţă fiind cotat în jurul valorii de 193 de lei. Transgaz a fost cea mai de succes ofertă din istoria Bursei de Valori Bucureşti. Pachetul de 10% a fost suprasubscris de 28 de ori, suma de bani mişcată fiind de 1,8 miliarde de euro.

Intrebarea mea este daca si in cazul Transgaz actiunile vor putea fi vandute la BVB doar dupa 6 luni de la data subscrierii.
Mischinger Gheorghe Stefan a scris:

Potrivit ultimului comunicat de presa The Money Channel :
Foştii proprietari care au optat pentru acţiuni la Fondul Proprietatea au parte de o nouă ofertă. Finanţele îi compensează cu acţiuni la Transgaz, iar oferta de preţ a ministerului este de 235 de lei şi 66 de bani pe acţiune. Suma este mai mare cu 18% faţă de preţul unei acţiuni Transgaz la închiderea şedinţei bursiere de vineri.

Oferta de acţiuni Transgaz a Ministerului Economiei şi Finanţelor este valabilă timp de 30 de zile de la data primirii de către subscriitor a înştiinţării expediate prin poştă. În cazul neacceptării ofertei sau transmiterii acceptului cu depăşirea acestui termen, cererea persoanei în cauză nu va fi luată în considerare la stabilirea procentului de atribuire de acţiuni.

Ministerul de Finanţe preconizează că data limită a transmiterii acceptului subscriitorilor este 20 septembrie 2008. Transgaz este a doua companie de utilităţi unde românii deposedaţi de regimul comunist, care nu pot fi despăgubiţi în natură, au posibilitatea de a deveni acţionari.

În urmă cu un an, 600 dintre cei 700 de foşti proprietari care au acceptat această forma de despagubire, au primit certificate de acţionari la Transelectrica. Aceştia au subscris 4% din capitalul social al companiei, pachet estimat la acea dată, la valoarea de peste 140 de milioane de lei.

Beneficiarii au cumpărat acţiuni Transelectrica la un preţ de 31 de lei şi 54 de bani, însă nu le-au putut vinde pe Bursă timp ce 6 luni. La fel ca întreaga Bursă, şi acţiunile celor două companii de utilităţi au suferit în acest an corecţii puternice.

Transelectrica şi-a înjumătăţit valoarea, iar Transgaz a coborât la preţul din ofertă, în ultima şedinţă fiind cotat în jurul valorii de 193 de lei. Transgaz a fost cea mai de succes ofertă din istoria Bursei de Valori Bucureşti. Pachetul de 10% a fost suprasubscris de 28 de ori, suma de bani mişcată fiind de 1,8 miliarde de euro.

Intrebarea mea este daca si in cazul Transgaz actiunile vor putea fi vandute la BVB doar dupa 6 luni de la data subscrierii.

Domnule sa presupun ca sunteti un mostenitor care incearca sa revendice drepturi prevazute in Legea nr,10/2001, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare! Ati venit pe aceasta speta cu alte cazuri, decat ceea ce ati fi dorit sa exprimati in nume propriu! Daca ati fost pus in situatia de a alege intre a revendica imobil si a renunta la aceasta pretentie crezand in acea oferta neplauzibila de oferta de actiuni la acel fond "Proprietatea" care exista doar pe hartie conform unor acte normative de infiintare,organizare si functionare,ati gresit optand pentru varianta 2! Atata vreme cat se tergiverseaza listarea la BVB a acestui fond, existent doar pe hartie, nu va mai faceti iluzii! Renuntati sa cumparati "blana ursului din padure"! in rest,sanatate!