avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de nastere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de nastere

In situatia in care exista o inadvertenta intre data nasterii din registrul de stare civila si CNP, in sensul ca data nasterii este pe 24 ale lunii, iar in CNP figureaza data de 21 ce se poate face?
Certificatul de nastere a fost eliberat fara a se scrie si CNP-ul din cauza acestei inadvertente. Ce se poate face?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:31, 26 August 2008
Daca CNP-ul este gresit, va puteti adresa Serviciului de Evidenta Informatizata a Persoanei in a carei raza teritoriala domiciliaza persoana respectiva pentru a va corecta codul numeric personal.
jurista a scris:

In situatia in care exista o inadvertenta intre data nasterii din registrul de stare civila si CNP, in sensul ca data nasterii este pe 24 ale lunii, iar in CNP figureaza data de 21 ce se poate face?
Certificatul de nastere a fost eliberat fara a se scrie si CNP-ul din cauza acestei inadvertente. Ce se poate face?
Achiesez la ceea ce a comentat "elis"! O prima solutie, la problema enuntata!
Astfel m-am gandit si eu. Problema a fost ca persoana respectiva este acum cetatean german, nascut in Romania, fiind evreu ca origine.
Fiind expulzat din Romania, i s-a eliberat un certificat de nastere de Ambasada Romaniei la Tel-Aviv.
In acel certificat apare ca data a nasterii cea de 21 si nu 24, asa cum apare in registrele de stare civila de la primarie.
Greseala este ori cu CNP-ul , ori in registru.
Eroarea pare sa fie in certificatul emis mult mai tarziu, de ambasada romana. Ati incercat sa sesizati Ambasada emitenta, anexand si un extras din registrul de stare civila de la locul nasterii?
Se poate solicita rectificarea unor rubrici din actul de stare civila, fapt ce presupune indreptarea erorii materiale comise cu ocazia inregistrarilor de stare civila.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obtinere acte pentru copii nascuti in israel marap marap Un cetatean roman si israelian cu domiciliul in Israel, are cu o femeie cetatean moldovean doi copii. Nu sunt casatoriti, copiii s-au nascut in Israel, el este ... (vezi toată discuția)
Certificat de nastere pentru copii emilramba@yahoo.com emilramba@yahoo.com buna as dori sa pun si eu o intrebare in legatura cu certificatul de nastere cum se poate optine in romania daca copilul sa nascut in strainatate si cit ... (vezi toată discuția)
Cetatanie romana executare executare Buna ziua! Am o intrebare cu privire la dreptul de cetatenie romania. Voi incerca sa fiu cat se poate de concis! Am o prietena romanca, care locuieste in ... (vezi toată discuția)