Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... LIMITARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

LIMITARE

Buna ziua - are dreptul angajatorul sa mi limiteze libertarea de exprimare in timpul serviciului, ex : timp de 8 ore nu vorbesc cu colegii de munca, trec pe langa ei fara a vb, poate doar mimica ?
Salutare Victor,
Ce scrii tu e halucinant!!!
Nu stiu ce angajator ar face astfel de lucruri....

Dreptul fiecarui om la libera exprimare este garantat prin constitutie si prin legile fundamentale ale UE si ale dr. international....
Este considerat un abuz din partea lui sa se comporte asa cu proprii angajati...
Il putet da in judecata....
(apropo...sunt siituatii in care unii angajati pot adresa cuvinte licentioase unul altuia fie voit fie din gluma...iar angajatorul sa interzica acest lucru...insa totul trebuie sa fie prevazut in ROI!!!)
Cu stima!!
De[pinde de cat de tare va 'exprimati" , ce fel de activitate desfasurati si daca vorbitul cu ceilalti colegi poate fi interpretat ca o diminuare sau oprire a procesului muncii, pentru care dvs. primiti un salariu.
In strainatate, exista pauze stricte de cafea, tigara, necesitati fiziologice, etc.si pauza de masa, cand salariatul face ce doreste, dar odata terminate astfel de pauze, isi vede de treaba lui si nu vorbeste cu nimeni.
Nu o luati ca un afront personal, dar orice ati spune, in tara asta prea se vorbeste mult si nu se face mai nimic...... in definitiv, la serviciu mergem sa lucram nu doar sa socializam cu colegii.