Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVISAL

Care este data limita de depunere REVISAL.
Am o angajata care si-a depus demisia cu 01.08. si a si plecat , fara sa mai respecte termenul de preaviz. Trebuie sa-i suspend CIM incepand cu data de 01.08, pentru absente nemotivate, pe o durata care sa-mi permita sa indeplinesc si pasii pentru cercetare disciplinara: convocare prin posta cu recomandata (am trimis-o pe 05.08), revenirea recomandatei si emiterea deciziei de incetare cu abatere disciplinara.

Acum ca trebuie sa introducem in Revisal perioadele de suspendare, de la data de... pana la data de..... m-am gandit sa pun in decizia de suspendare de la 01.08. pana la 31.10 (3 luni) ca sa nu stau cu grija ca expira termenul de suspendare si eu nu am rezolvat dosarul. Oare e corect asa?
@ crenguta79
Pe cererea de demisie s-a pus rezolutia ”cu preaviz” de catre conducere? ... daca da, in acest sens , nu mai trebuie sa-i suspendati c.i.m. , ci urmati pasii pentru cercetarea disciplinara prealabila in vederea desfacerii disciplinare a c.i.m. pentru absente nemotivate.
Pentru absente nemotivate se poate suspenda CIM pe perioada preavizului, ca in cazul CFS? Se poate trece acest lucru in Regulamentul Intern? Tocmai in ideea prezentata de colega de mai sus, pentru a avea timp sa decurga procedura de cercetare disciplinara - sa nu expire preavizul pana la terminarea cercetarii.
Nici eu nu sunt lamurita: am o angajata care absenteaza nemotivat din data de 17.10.2011. Convocarea pentru cercetare disciplinara i-o trimit cu data de 25.10.2011 (am tot asteptat sa vina cu demisia, dar nu a venit). Pe perioada 17.10.2011 pana la finalizarea cercetarii (respectiv pana se returneaza confirmarea de primire, pt ca probabil ca nu o sa vina la cercetare) eu trebuie sa-i suspend CIM- ul in revisal. Cu ce articol se suspenda:
- cu art 51 (2), respectiv pe perioada absentelor nemotivate
-sau cu art. 52 (1) a), respectiv pe durata cercetarii disciplinare (pentru ca pana nu se efectueaza cercetarea oricum nu se poate decide ca sunt absente nemotivate...)
Si perioada suspendarii care ar fi? Sa fie 1 luna, cat poate dura cercetarea disciplinara (30 de zile de la luarea la cunostinta)?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
crenguta79 a scris:

Nici eu nu sunt lamurita: am o angajata care absenteaza nemotivat din data de 17.10.2011. Convocarea pentru cercetare disciplinara i-o trimit cu data de 25.10.2011 (am tot asteptat sa vina cu demisia, dar nu a venit). Pe perioada 17.10.2011 pana la finalizarea cercetarii (respectiv pana se returneaza confirmarea de primire, pt ca probabil ca nu o sa vina la cercetare) eu trebuie sa-i suspend CIM- ul in revisal. Cu ce articol se suspenda:
- cu art 51 (2), respectiv pe perioada absentelor nemotivate
-sau cu art. 52 (1) a), respectiv pe durata cercetarii disciplinare (pentru ca pana nu se efectueaza cercetarea oricum nu se poate decide ca sunt absente nemotivate...)
Si perioada suspendarii care ar fi? Sa fie 1 luna, cat poate dura cercetarea disciplinara (30 de zile de la luarea la cunostinta)?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Eu as zice cu art.51 alin.2 C.mun. sa i se suspende c.i.m. ...

In termen de 30 de zile de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare trebuie emisa decizia de sanctionare ...