avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... \"consultanta\"
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

"consultanta"

Societati care fac recrutare si/sau selectie de personal pentru munca in strainatate , prin contracte de consultanta ! , modifica ! CV-urile pentru a plasa cat mai urgent si de a incasa sumele , destul de consistente , imediat .
Daca exista dovada ca CV-ul a fost "modificat" ce se poate face ?
Multumesc.
Modificarea unui act in sensul obtinerii unui interes de orice natura, fara acordul titularului de drept poate constitui in anumite imprejurari infractiune.
In ce sens modifica cv -ul?Ei lucreaza doar cu "materialul clientului",adica candidatul se prezinta cu un cv iar consultantul specializat il imbunatateste ,aducandu-l la o forma de prezentare si continut care sa-l faca sa se caleze exact pe tipul de joburi oferite de partenerii straini.Ce va nemultumeste in acest caz?Nu se folosesc date false ,ci este cv ul dvs."cosmetizat"profesional.
Daca nu este asa,va rog sa ma contraziceti,sau sa-m spuneti ce se intampla cu cv ul.
1. In ce baza il poate ”cosmetiza” ? ... se poate modifica numai forma acestuia , nu si fondul .

2. Daca constatati ca CV-ul v-a fost modificat fara stirea dvs, atunci puteti depune plangere penala impotriva lor penru savarsirea unui concurs de infractiunii : fals in inscrisuri sub semnatura privata si uz de fals.
Cred ca am explicat destul de clar in ce consta cosmetizarea,atata timp cat am aratat ca datele inscrise raman aceleasi de unde ati dedus ca car fi vorba despre o modificare de fond?Nu intentionez sa tin aici o lectie despre diferenta dintre un cv scris de o persoana care nu are tangenta cu domeniul si acelasi cv redactat pe catre un profesionist,fara a se produce vreo modificare de fond sau vreun fals.
ondino a scris:

Cred ca am explicat destul de clar in ce consta cosmetizarea,atata timp cat am aratat ca datele inscrise raman aceleasi de unde ati dedus ca car fi vorba despre o modificare de fond?Nu intentionez sa tin aici o lectie despre diferenta dintre un cv scris de o persoana care nu are tangenta cu domeniul si acelasi cv redactat pe catre un profesionist,fara a se produce vreo modificare de fond sau vreun fals.




:offtopic:
Cred ca ar trebui sa cititi mai bine raspunsul dat de mine ... si nu-mi mai rastalmaciti raspunsurile mele ..nu este pentru prima data cand faceti asa ceva ...

Alte discuții în legătură

Este un cv o infractiune? maius74 maius74 Buna seara. Am o cumnata care a apelat la mine sa ii fac un cv si sa i-l printez sa mearga la un interviu. Problema este ca ea a trecut pe ciorna niste locuri ... (vezi toată discuția)
Ce optiuni am ca absolvent al unei facultati de drept? Anamaria MS Anamaria MS Buna ziua, Am terminat facultatea de drept ,promotia de anul acesta.Acum sunt masterand la dreptul afacerilor la Academia de Politie.Intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)
Cv juridic? ContSters179222 ContSters179222 M-ar interesa dacă există un anume model de CV folosit printre jurişti sau avocaţi sau se merge pe un model simplu, clasic. Mă gândesc că un cv european ... (vezi toată discuția)