avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 203 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA amortizare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

amortizare

achizitionez mijloc fix=30000lei
amortizez din el= 5000lei
vreau sa-l vand doar cu 10000
intrebarea mea este:
sunt obligata sa-l vand cu 25000 lei ?
ce nota contabila trebuie sa fac?
pot sa vand cu mai putin de 25000 lei?
dak da la dif de 15000 lei tre sa colectez tva?


Cel mai recent răspuns: Management Account , Consultant fiscal 08:31, 3 Septembrie 2011
Bineinteles ca pretul de vinzare trebuie sa fie pretul pietei, atit din punct de vedere al tva cit si al veniturilor.

Eu ceream lamuriri referitoare la afirmatia:
"valoarea ramasa nemortizata este deductibila doar in limita venitului obtinut din valorificarea mfix".

Este complet falsa. Stiu ca in practica foarte multi contabili procedeaza asa, dintr-un spirit de prudenta si pentru ca nu cunosc prevederile legale (cindva afirmatia era adevarata si unii nu pot uita acest lucru).

doar in cazul impozitului pe venit avem de-a face cu o astfel de limitare, in cazul persoanelor fizice
pct. 38 din norme:
reprezinta cheltiala deductibila - valoarea rămasă neamortizată a bunurilor şi drepturilor amortizabile înstrăinate, determinată prin deducerea din preţul de cumpărare a amortizării incluse pe costuri în cursul exploatării şi limitată la nivelul venitului realizat din înstrăinare
In ceea ce priveste impozitul pe profit:

Decizia Comisiei Fiscale Centrale nr.2 din 7 aprilie 2004

În conformitate cu prevederile art. 19 şi ale art. 22 alin. (5) din Legea nr. 571/2003 şi a pct.
În aplicarea prevederilor art. 24 alin. (15) din Legea nr. 571/2003, cheltuielile înregistrate ca urmare a casării sau cedării unui mijloc fix amortizabil sau terenurilor, calculate ca diferenţă între valoarea fiscală de intrare a acestora şi amortizarea fiscală, după caz, sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri impozabile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare mijl fix sub valoare neamortizata DanielaPintea DanielaPintea Achizitie intracomunitara Mijloc Fix: 2133 = 404 2000 RON TVA (taxare inversa): 4426 = 4427 380 RON Problema: Vanzare Mijloc Fix la valoare < ... (vezi toată discuția)
Vanzare mijloc fix sub valoarea contabila ioanaep ioanaep buna ziua. administratorul doreste vanzarea unui mijloc fix aflat in amortizare la valoarea de 65.000 net, iar ramas de amortizat avem valoarea de 159.000 ... (vezi toată discuția)
Vanzare autoturism lorena2710 lorena2710 buna ziua, am si eu nevoie de ajutor. am o soc care a achizitionat un autoturism in 2008 cu o valoare de 70000lei , iar acum as dori sa -l vand unei ... (vezi toată discuția)