Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ce drepturi are un actionar cu 17 %, fiind al doilea ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ce drepturi are un actionar cu 17 %, fiind al doilea actionar?

Buna ziua,

Ma intereseaza ce drepturi are un actionar la o sc...........sa, avand o pondere de 17% din totalul actiunilor , fiind al doilea actionar si membru in CA?
- documentele pe care poate sa le solicite si referire la art. din lege va rog
- la cerere legea ii obliga sa-i puna la dispozitie situatiile financiare ale firmei, actul constitutiv , statutul societatii - va rog sa-mi precizati si art conform carora legea ii obliga pe ceilalti actionari sa elibereze documentele respective.
Consultati Legea nr. 31/1990, privind societatile comerciale. Art. 119 - 186.

Dreptul la informare

Situaţii financiare
Rapoarte CA, Directorat, Cons. Supr., audit/cenzorat
Procedura întrebărilor scrise
Informarea permanentă
Registrul acţionarilor şi al deliberărilor AGA
Acces la alte documente/informaţii prevăzute în actul constitutiv
Informarea continuă privind evenimente corporative semnificative
-raportări CNVM, BVB; disponibilitate web/sediu; comunicate presă
Informare periodică (raportări semestriale şi anuale către autorităţi)

PERESCU ANDREEA, Consilier juridic
Va multumesc pentru raspunsul acordat.