Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... renuntare la concediu si plata concediului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

renuntare la concediu si plata concediului

Fiind prins cu munca , probleme de servici foarte importante , am decis sa renunt la concediu de odihna si sa lucrez in continuare. Teoretic voi lua si banii pe concediu si banii pentru luna de munca prestata. Am facut o cerere de renuntare la concediu in acest sens...si la munca. Intrebarea mea este cum se platesc banii de concediu in acest caz? 100%?
Teoretic ma astept sa iau salariul normal + inca un salariu. E ok? Pot fi dati banii pe co? in doua transe...avans si lichidare?( pe langa banii pe luna in curs muncita deja...) Multumesc!
Codul Muncii interzice renuntarea la concediul de odihna de catre salariati si cumularea acestuia cu salariul. Plata concediului de odihna neefectuat se face doar atunci cand inceteaza relatiile de munca.
viorelh a scris:

Fiind prins cu munca , probleme de servici foarte importante , am decis sa renunt la concediu de odihna si sa lucrez in continuare. Teoretic voi lua si banii pe concediu si banii pentru luna de munca prestata. Am facut o cerere de renuntare la concediu in acest sens...si la munca. Intrebarea mea este cum se platesc banii de concediu in acest caz? 100%?
Teoretic ma astept sa iau salariul normal + inca un salariu. E ok? Pot fi dati banii pe co? in doua transe...avans si lichidare?( pe langa banii pe luna in curs muncita deja...) Multumesc!

In Codul Muncii se precizeaza ca concediul de odihna nu poate face obiectul unei renuntari,de aceea,faptul ca ati depus cerere ca renuntati la co nu este corect.
Pentru situatii ca ale dvs. in practica ,daca este intelegere si din partea angajatorului,se procedeaza in felul urmator:
-faceti cerere de aprobare a co incepand cu data de (probabil x septembrie)
-avand in vedere ca indemnizatia de concediu de odihna se plateste de catre angajator cu cel putin 5 zile lucratoare nainte de plecarea n concediu, si ca cererea v-a fost aprobata,vi se va intocmi un stat de concediu de odihna pt. nr. de zile solicitate si aprobate si vi se va plati indemnizatia corespunzatoare;
-dupa plata indemnizatiei,la data la care trebuia sa incepeti efectuarea co,ori faceti dvs. o cerere de intrerupere a co invocand motive obiective ori angajatorul va face rechemare din co.ceea ce nuva mai fi echivalent cu renuntarea la co!
Astfel,la data de plata a drepturilor salariale pt. august,va veti primi salariul corespunzator in plus veti avea si indemnizatia de co primita.
Dezavantajul este doar ca daca aveti un nr. de zile de concediu egal cu zilele lucratoare din septembrie,la data de plata a dreturilor salariale ale lunii septembrie nu mai ridicati nimic.
ContSters136493, utilizator
viorelh a scris:

Fiind prins cu munca , probleme de servici foarte importante , am decis sa renunt la concediu de odihna si sa lucrez in continuare. Teoretic voi lua si banii pe concediu si banii pentru luna de munca prestata. Am facut o cerere de renuntare la concediu in acest sens...si la munca. Intrebarea mea este cum se platesc banii de concediu in acest caz? 100%?
Teoretic ma astept sa iau salariul normal + inca un salariu. E ok? Pot fi dati banii pe co? in doua transe...avans si lichidare?( pe langa banii pe luna in curs muncita deja...) Multumesc!

In acest caz , nu aveti cum sa primiti banii pe CO , intrucat:
1. Compensarea n bani a concediului de odihn neefectuat este permis numai n cazul ncetrii contractului individual de munc.

2. Angajatorul este obligat s acorde concediu, pn la sfritul anului urmtor, tuturor salariailor care ntr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihn la care aveau dreptul.

Practic exista insa solutie la cazul prezentat,,solutie care nu depaseste cadrul legal,daca nu privim problema ca fiind o compensare in bani a co neefectuat si care intr-adevar este posibila doar la incetarea cim.