Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... probleme contract prestari servicii - tv. prin cablu
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

probleme contract prestari servicii - tv. prin cablu

buna ziua,
un prieten a fost internat in spital, a facut cerere de suspendare a serviciilor acum cateva luni, dar nu au suspendat serviciile deoarece au motivat ca nu are achitat la zi abonamentul.
tot acum cateva luni a fost suspendat pentru neplata,
cand a iesit din spital a costatat ca re o gramada da facturi de plata, chiar si cu abonamentul suspendat, in plus primeste somatii de la o firma de recuperari creante.
[editat] sustina ca are abonament incheiat la distanta, lucru de care nu a fost informat , si ca este obligat sa plateasca pana la expirarea perioadei contractuale.
abonamentul este din 2008. Are reclamatie depusa la [editat] si la ANPC dar firma de recuperari sustin canu-i intereseaza si va fi executat silit.Suma nu este mare in jur de 400 ron .
ce ar putea face?
multumesc anticipat.
ContSters20980, utilizator
Buna ziua,
In contractul pe care il adre dl. respectiv cu firma de cablu este prevazuta vre-o clauza in acest sens? C alte cuvinte e precizat pe unde va -in conract posibilitatile pe are le are un beneficiarul serviciilor (pentru ca ma gandesc ca e vb. de un contract de prestari servicii....ori ceva in sensul acesta), de a cere suspendarea contractului?
Avand in vedere valoarea datoriei pe care o pretinde societatea de cablu, sa ii dati in judecata pe civil, ar insemna timp si bani pierduti....insa exista sanse ca pe aceasta ramura si sustinandu-va de dovezile pe care le aveti sa ii dati in judecata pentru clauza abuziva in contract!!!
:luck:
Cu stima,
ideea e,firma de executare silita poate sa faca executarea chiar daca facturile sunt contestate?