avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Decaderea din drepturile parintesti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Decaderea din drepturile parintesti

Buna ziua, doresc sa-l decad pe tatal copilului meu cu care nu am fost casatorita, din drepturile parintesti din mai multe motive si doresc sa stiu daca se poate.Nu si-a manifestat interestul fata de copil de mai bine de 8 ani de zile,nu a dorit sa o mai viziteze -desi a primit program de vizitare- ,din proprie dorinta si initiativa ,cuvintele sale au fost :"nu vreau sa stiu ca tu si copilul mai existati sau ca ati existat vreodata in viata mea!", nu plateste pensia de intretinere de 8 ani de zile desi i s-a impus de catre Judecatorie la Procesul de custodie pe care l-am castigat ,chiar si alocatia copilului care este pe numele sau , nu am primit-o tot de vreo 8 ani de zile,copilul este in custodia mea def.si irevoc.,practic cel ce se intituleaza "Tata" nu exista pentru copilul meu ,iar copilul meu pentru el la fel.Nu doresc ca "tatal" sa culeaga fructul copt si rodul muncii mele si a anilor mei dedicati numai copilului meu! p.s. sunt mii de intrebari si nopti pline de durere din partea copilului meu pe care nu l-am putut in totalitate ajuta si nu am putut indeplini si rolul tatalui ce i-a lipsit cu desavarsire....etc....Cu stima , Florentina S.
Cel mai recent răspuns: DanDaniel , utilizator 12:36, 31 August 2011
Sansele sunt mici sa reusiti, apoi e o masura provizorie, putandu-se inlatura la schimbarea situatiei, apoi nu prea sunt motive de a cere asta, tatal neuzand de prea multe drepturi. Mergeti pana la autoritatea tutelara si sfatuiti-va si cu ei
Beneficiarul alocatiei il puteti schimba cu o simpla cerere si o copie dupa hot de incredintare.
Pt pensia de intretinere, puteti incerca sa-l executati silit, puteti recupera cel mult pensia restanta pe ultimii 3 ani.
Succes!
Ultima modificare: Marți, 30 August 2011
gi-jane2, moderator
Multumesc foarte mult pentru raspunsul rapid .Sper sa reusesc !
Cu stima , Florentina S.
Copilul dvs. are tata si moral si legal si nu puteti schimba asta. Dezinteresul fata de copil, neplata pensiei alimentare, etc. NU sunt motive care sa duca la decaderea din drepturile parintesti. Circula in folclorul popular acest concept de ''decadere din drepturile parintesti'' ca o solutie magica pentru a ''scapa'' de tatal dezinteresat. In realitate asta e o masura speciala aprobata de instatnta in situatii extreme unde viata copilului a fost pusa in pericol, etc. Pe scurt, pentru motivele expuse de dvs. si de mii de alte mame in situatia dvs. sansele sunt nule.

In ceea ce priveste teama ca el sa nu culeaga roadele muncii dvs. as spune ca nu veti putea impiedica asta la nesfarsit. Cand copilul e mic lucrurile functioneaza cum doreste parintele care-l creste. La 14 ani sau la majorat copilul va dori sau, pur si simplu, indepedent de vointa sa...va simti nevoia sa isi cunoasca tatal. Pentru majoritatea mamelor care si-au crescut singure copilul, fara nici un ajutor de la tata, o asemenea situatie e o tragedie...Incep discutii gen ''te-am crescut'', ''m-am sacrificat'', ''nenorocitul ala n-a dat un ban ani si ani si acum vrei (sau vrea) sa fie tatal tau'' etc. Si e drama mamei care nu vrea sau nu poate sa priceapa ca e si drama copilului sau impartit intre ce simte pentru mama lui si curiozitatea de a isi cunoaste tatal, de a vedea cum este, ce simte pentr el, cum reactioneaza si taica-sau etc. Sunt o multime de factori psihologici in toata istoria asta unde mama v-a suferi si se va simti ... tradata.

Inteleg ca sunt diverse motive mai simple sau mai complicate pentru care doi adulti s-au despartit. La fel sunt si motive mai serioase sau, de cele mai multe ori, puerile pentru care tatal nu-si asuma responsabilitatea si nu contribue la cresterea copilului. Insa daca ne gandim la sanatatea psihica a minorului atunci asa inghitind in sec ... mama ar trebui sa vorbeasca frumos copilului despre tatatl lui, cand e mic ii spunem ca e plecat intr-o lunga calatorie, cand e mai mare si nu-l mai putem amagi ii spunem adevarul dar nu uitam sa precizam ca atunci cand a fost conceput el...copilul...mama si tata se iubeau, sa il incurajeze sa il sune, daca tatal e tot dezinteresant sa nu se inversuneze impotriva lui vorbindu-l de rau in fata copilului si asa mai departe. De multe ori cel care ''deschide'' cale spre comunicarea cu tatal adult fara minte si cu multa jena dupa ce nu s-a implicat ani si ani...e chiar copilul. Invavati-l sa isi respecte tatal asa dezinteresat cum e si lipsa de ura si inversunare impotriva lui il va face bine la moral si va creste un adult echilibrat. Multumesc si iertati-ma de indrazneala...








~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decaderea din drepturi amocj amocj Buna, as dorii sa stiu cum pot sa-l decad pe fostul meu sot din drepturile parintesti ale fiului nostru.Pe scurt fiul meu are 5 ani,eram insarcinata cand am ... (vezi toată discuția)
Incredintare minor Adda1989 Adda1989 Buna ziua. As avea nevoie de cateva informatii va rog frumos. Situatia sta cam asa. La varsta de 16 ani am avut o relatie cu un baiat, am ramas gravida si acum ... (vezi toată discuția)
Schimbarea numelui copilului minor roberta79 roberta79 Buna seara! Am o problema care ma framanta de ceva vreme si nu stiu daca are o rezolvare si prin ce mod. Sunt divortata de 7 ani, am un baiat de 13 ani care e ... (vezi toată discuția)