Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale societatea comerciala cu actionar majoritar o firma ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

societatea comerciala cu actionar majoritar o firma offshore

vreau sa infiintez o societate comerciala care o sa aiba ca actionar majoritar o firma offshore, ma poate ajuta cineva cu ce acte ar trebui sa am pentru firma offshore?:)
pe site Reg Com exista lista de acte ptr asociati / actionari nerezidenti.
depinde in mare masura de tara/teritoriul de unde provine asociatul offshore, pentru un Delaware LLC care sa indeplineasca functia de asociat persoana juridica nerezidenta intr-un srl romanesc ai nevoie de (iti spun din experienta):
-Certificate of Formation
-Decizia de numire a directorului/directorilor
-Statutul companiei, Bylaws sau operating agreement
-Certificat Constatator / Certificate of Good Standing sau Incumbency nu mai vechi de 30 de zile
-toate aceste acte sunt prezentate in copie legalizata cu apostila.
-Procura notariala daca este cazul/ Power of Attorney
-scrisoare de bonitate bancara
-declaratie notariala data de tine cum ca firma indeplineste conditiile prevazute de lege pt a fi asociat.
Pentru firme offshore din Belize, BVI procedura este mai complicata.