avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale societatea comerciala cu actionar majoritar o firma ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

societatea comerciala cu actionar majoritar o firma offshore

vreau sa infiintez o societate comerciala care o sa aiba ca actionar majoritar o firma offshore, ma poate ajuta cineva cu ce acte ar trebui sa am pentru firma offshore?:)
Cel mai recent răspuns: dora1972 , utilizator 10:22, 25 August 2012
pe site Reg Com exista lista de acte ptr asociati / actionari nerezidenti.
depinde in mare masura de tara/teritoriul de unde provine asociatul offshore, pentru un Delaware LLC care sa indeplineasca functia de asociat persoana juridica nerezidenta intr-un srl romanesc ai nevoie de (iti spun din experienta):
-Certificate of Formation
-Decizia de numire a directorului/directorilor
-Statutul companiei, Bylaws sau operating agreement
-Certificat Constatator / Certificate of Good Standing sau Incumbency nu mai vechi de 30 de zile
-toate aceste acte sunt prezentate in copie legalizata cu apostila.
-Procura notariala daca este cazul/ Power of Attorney
-scrisoare de bonitate bancara
-declaratie notariala data de tine cum ca firma indeplineste conditiile prevazute de lege pt a fi asociat.
Pentru firme offshore din Belize, BVI procedura este mai complicata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura de la firma offshore Michael65 Michael65 Buna ziua,am primit o factura pentru consultanta IT de la firma ofshorre iar cei de la finante nu accepta sa o considere la cheltuieli deductibile si-mi cer ... (vezi toată discuția)
Paradisurile fiscale si infiintare firma off-shore Monica Baiceanu Monica Baiceanu Imi poate impartasi cineva din experienta infiintarii unei firme intr-un paradis fiscal, off-shore, sau alte detalii cunoscute? In perioada asta fiscal ... (vezi toată discuția)
Firma offshore delaware Pavelcmd Pavelcmd As fi tentat sa infiintez o firma offshore in statul Delaware, US. Firma ar urma ca sa aiba ca obiect de activitate promovarea online, fara angajati, fara ... (vezi toată discuția)