avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Dreptul la confidentialitate
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Dreptul la confidentialitate

Am un cont pe site-ul bestjobs de mai multi ani si mi-am si gasit de lucru prin intermediul acestui site. Insa acum cand nu mai sunt asa multumit de situatia salariului meu, imi caut ceva mai bine platit tot pe acest site. Am avut surpriza ca imediat cum intram pe site a doua zi cei de la firma unde lucrez erau instiintati de tot ce faceam eu, chiar daca accesam site-ul acasa in timpul meu liber. Chiar m-au luat la rost si mi-au propus sa imi desfiintez contul de pe site. Bineinteles ca am refuzat acest lucru care nu este treaba lor. Angajatorul mi-a spus ca eu nu am semnat cu cei de la bestjobs nimic care sa imi asigure confidentialitatea actiunilor mele pe acest site si ca atare ei platesc ca sa afle astfel de informatii, actioneaza ca un fel de SRI, spioneaza angajatii IN TIMPUL LOR LIBER. Asa ceva mi se pare ilegal si complet deplasat si incalca orice drept. Va rog sa imi spuneti ce se poate face ca combat aceasta problema.
Buna ziua !
Este foarte interesanta speta dvs. insa sunt curios daca inainte de a reintra pe acest site aveati cv-ul dezactivat si dupa ce ati reintrat cumva l-ati facut online sau daca nu cumva ati trimis CV-ul chiar la o societe din grupul din care face parte si cea la care lucrati.
Altfel, m-ar surprinde neplacut ca cei de la neogen sa comunice unei firme informatii despre ce a accesat un utilizator. Pe de alta parte, ati citit regulamentul site-ului, conditiile de inscriere, etc ?
Cititi cu atentie conditiile de inscriere si regulamentul site- ului . Nu va poate obliga nimeni sa va desfiintati contul atita timp cit nu faceti nimic ilegal . Eu nu cred ca ce-i de la bestjobs primesc bani pentru a divulga informatii ,mi se pare o aberatie . E foarte usor sa intrii in calculatorul cuiva si sa vezi absolut tot , am patit personal.
Buna ziua,
Regulamentul de pe site-ul bestjobs bineinteles ca l-am citit cu mare atentie. Dar pe mine ma deranjeaza ca nu pot face nici o misccare pe acest site, de exemplu sa ma uit printre ofertele de munca sau chiar sa aplic la vreuna fara ca cei de la firma unde lucrez sa nu se sesizeze si ultima discutie legata de aceasta problema am relatat-o mai sus. Am mai auzit zilele astea si de cazul altor colegi, cazuri petrecute acum cativa ani, cand au intrat acolo si au procedat ca si mine si apoi i-a bagat in sedinta patronul. Mi se pare deplasat din partea firmei sa imi ingradeasca acest drept, verbal cei drept pana acum. Eu imi tin cv-ul (completat pana la ora actuala) activat, adica vizibil doar cand sunt interesat sa caut oferte.
Problema este ca eu am intrat de pe calculatorul meu personal si in timpul meu liber. Asa ca oricum solicitarea lor e foarte deplasata si nelalocul ei.
Cei de la firma unde lucrez au venit sa ma chestioneze ca de ce am intrat pe acest site si cum asa, imi caut de munca. Iar cand am pomenit ca cunosc ca exista termeni de confidentialitate pe care acest site si le asuma pentru orice utilizator de cont, chiar una dintre cele 2 persoane ( director direct si un director national) au pomenit ca daca nu am o intelegere scrisa cu cei de la neogen nu inseamna nimic acel cont si mai mult ca ei pot afla orice informatie legata de activitatea mea pe acest site.
Repet: MI SE PARE DEPLASAT SI AR TREBUI SA II INVETE CINEVA MINTE CE INSEAMNA DRETUL LA CONFIRDENTIALITATE SI NU NUMAI.

Alte discuții în legătură

Dreptul la confidentialitate angajat angajat Am un cont pe site-ul bestjobs de mai multi ani si mi-am si gasit de lucru prin intermediul acestui site. Insa acum cand nu mai sunt asa multumit de situatia ... (vezi toată discuția)
Sanctionarea divulgarii parolei adresei de email a firmei persoanelor neautorizate cyan cyan O persoana din cadrul companiei a divulgat parola emailului oficial al firmei unui fost angajat care avea acces la acest email. Dupa plecarea angajatului ... (vezi toată discuția)
Protejarea datelor cu caracter personal ContSters156394 ContSters156394 Buna seara. Daca aleg sa trimit online CV-ul meu (continand date personale) unui angajator sau unei companii de recrutare de personal, cum pot avea siguranta ... (vezi toată discuția)