Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Discriminare ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Discriminare ?

Statutul civil, respectiv casatorit(a)/necasatorit(a) reprezinta criteriu de discriminare ?
Adica daca se ofera/refuza avantaje in baza acestui statut se poate incadra asta la discriminare ?
Orice criteriu, cu exceptia pregatirii si aptitudinilor specifice muncii prestate, poate fi incadrat ca discriminare. Situatia in care s-ar accepta ar fi un criteriu de protectie sociala/a familiei ... zic
angajatorul roman pare inventiv :(

Legea nr. 324/2006 defineste discriminarea ca fiind: "orice deosebire, excludere, restrictie sau preferinta, pe baza de rasa, nationalitate, etnie, limba, religie, categorie sociala, convingeri, sex, orientare sexuala, varsta, handicap, boala cronica necontagioasa, infectare HIV, apartenenta la o categorie defavorizata, precum si orice alt criteriu care are ca scop sau efect restrangerea, inlaturarea recunoasterii, folosintei sau exercitarii, in conditii de egalitate, a drepturilor omului si a libertatilor fundamentale sau a drepturilor recunoscute de lege, in domeniul politic, economic, social si cultural sau in orice alte domenii ale vietii publice."
elena138, utilizator
Multumesc pentru lamuriri.
Cu multa placere! :luck: