Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inchidere firma pe perioada vacantei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inchidere firma pe perioada vacantei

Buna ziua,

Cum se procedeaza corect daca societatea doreste ca activitatea sa fie suspendata pe o perioada data, de exemplu pentru vacanta de craciun.
Intre Craciun si revelion societatea vrea ca toata lumea sa stea acasa. Cum procedeaza corect pentru asta?

Este obligata sa plateasca concediul de odihna si pentru cei care nu mai au zile de efectuat, sau care e procedura corecta.

Multumesc
Dilema se poate rezolva in "bucataria prorie" cu conditia existentei unor relatii foarte bune intre angajator si angajati.
Daca nu este stabilita prin RI sau CCM ca perioada aferenta concediului de odihna pentru toti salariatii atunci numai prin intelegere scrisa cu salariatii (prin sindicate sau reprezentanti) puteti sa-i platiti urmand ca salariatii recupereze (sa lucreze) aceste zile din zilele aferente concediului anului viitor. In aceste conditii nu v-a exista discriminare intre cei care mai au zile de CO pe acest an si cei care l-au efectuat complet si pe care nu ii puteti obliga sa ceara CFS.

Eu, una, ma gandesc, ca ati putea sa apelati la prevederile art.52 litera c si 53 din Codul muncii si sa justificati prin decizie intreruperea temporara a activitatii pe motive economice, pe considerentul ca in intervalul Craciun - Anul Nou nu aveti activitate suficienta, clientii lipsesc, si veniturile sunt putine, cheltuielile de intretinere in firma sunt mari, firmele cu care lucrati aplica masuri similare si nu aveti parteneri de discutie etc.(nu cunosc profilul de activitate al societatii dvs), caz in care toti salariatii ar merge acasa si ar lua 75% din salariul de baza si ar fi in continuare in raporturi de munca cu firma si la dispozitia dvs.
Ori, ati putea sa acordati CO salariatilor care mai au concediu de odihna neefectuat pentru anul in curs, si doar cei care nu mai pot efectua CO sa fie nominalizati prin decizie ca salariati afectati de intreruperea activitatii.
Pentru la anul, ca sa nu va mai confruntati cu astfel de probleme, cand se face programarea de concedii (pana la sfarsitul lui 2011 pentru 2012) sa aveti in vedere sa solicitati salariatilor sa-si pastreze un numar de zile de CO pentru perioada Craciunului (daca credeti ca veti mai dori sa inchideti firma si la anul)
Asteptati, poate primiti si alte sugestii de la specialisti pe dr. muncii.
toti salariatii ar merge acasa si ar lua 75% din salariul de baza

Este o solutie pe care si eu am avut-o in vedere dar am abandonat-o fiind paguboasa pentru unitate.
Ori, ati putea sa acordati CO salariatilor care mai au concediu de odihna neefectuat pentru anul in curs, si doar cei care nu mai pot efectua CO sa fie nominalizati prin decizie ca salariati afectati de intreruperea activitatii.

Are iz de discriminare.
Multumesc pentru raspunsuri

Asa se rezolva mai peste tot situatia: in bucataria proprie.

Dar ma gandeam ca trebuie sa existe o procedura sau ceva asemanator, pentru a face lucrurile transparent, fara a ridica niciun fel de "reclamatii" din partea nimanui.

Varianta cu somajul tehnic, mi se pare un pic cam prea mult si nu cred ca as vrea sa o propun.

edina a scris:

Pentru la anul, ca sa nu va mai confruntati cu astfel de probleme, cand se face programarea de concedii (pana la sfarsitul lui 2011 pentru 2012) sa aveti in vedere sa solicitati salariatilor sa-si pastreze un numar de zile de CO pentru perioada Craciunului (daca credeti ca veti mai dori sa inchideti firma si la anul)

Are angajatorul dreptul sa isi oblige angajatii sa isi programeze CO intr-o anumita perioada de timp?

Programarea concediilor se face tinand cont nu numai de cererile salariatilor ci si de interesele unitatii. Sunt unitati care au o asemenea planificare fie pentru vacanta de sarbatori fie pentru a executa revizii periodice obligatorii. Zilele ramase de co vor fi acordate conform programarilor individuale. Problema o sa fie in stabilirea numarului de zile maxim ce se convin pentru vacanta de sarbatori astfel incat salariatii sa aibe suficiente zile pentru un concediu adevarat petrecut cu familia.