Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contract de colaborare - obligatii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contract de colaborare - obligatii

sa dori daca se poate sa ma lamureasca cineva in legatura cu ce trebuie eu sa fac din punct de vedere legal. in perioada 04.2010 - 08.2010 am lucrat la RCS & RDS pe baza unui contract de colaborare ca agent de vanzari, anul acesta acum o luna am primit acasa o instiintare ca trebuie sa merg sa declar venitul pe 2010 la sectia fiscala, unde am fost si am depus formularul 200. cand am fost la CAS mi s-a spus ca nu apar in baza lor de date ca angajat in aceasta perioada la aceasta firma. acest venit este singurul meu venit in perioada 2006 - 2010 la care nu s-a platit asigurarea de sanatate, am obligatia de a plati aceasta asigurare pe aceasta suma declarata impozabila la agentia fiscala? cand am fost sa platesc cei 5.5% din suma realizata pe 2010 la sanatate, acestia nu au vrut sa imi primeasca pana nu depun o multime de acte doveditoare privind statul meu ca persoana din anul 2006 pana in 2010.
Trebuie platita contributia de sanatate pentru acest tip de venit deoarece este considerat ca fiind obtinut din activitati independente.

Pentru perioada 2006 - 2009 veti lua adeverinta de la fisc ca nu ati avut astfel de venituri. Pentru 2010 veti primi decizia de impunere.