avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... cauciucuri de iarna
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

cauciucuri de iarna

conform legilor este obigatoriu :
1 sa avem autoturismul echipat cu 2 ;4 sau 5 cauciucuri de iarna
2 obligativitatea purtarii de cauciucuri de iarna este data de perioada impusa sau de prezenta zapezii
3 daca am cauciucuri de iarna trebuie sa mai am lanturi
Va rog sa-mi enumerati legile ,ordonantele si artcolele unde sunt specificate cele de mai sus
Trebuie sa fie toate rotile echipate cu cauciucuri de iarna(simbol MS) doar cand se circula pe drumurile publice in conditii de zapada, gheata si polei. Nu trebuie obligatoriu lanturi.
se accepta si cauciucuri all seasons, cf legii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cauciucuri de iarna sau all season? ovi47 ovi47 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca sunt permise,pe timpul iernii,si cauciucurile all season sau numai cauciucuri de iarna.Va multumesc. (vezi toată discuția)
Cauciucurile "all-season" si scris pe cartea de identitate “mud” plus “snow” walipope walipope Referitor la Ordonanţa de guvern nr. 5/2011, devenită lege în iulie 2011 privind sancţionarea conducerii autovehiculelor pe drumurile publice acoperite cu ... (vezi toată discuția)
Cauciucuri de iarna alexandra890725 alexandra890725 Buna!lamuriti-ma referitor la cauciucuri de iarna obligatoriu din 01 noiembrie....trebuie sa am si hartie la ele sau ajunge daca este semn * la ... (vezi toată discuția)