Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... cauciucuri de iarna
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

cauciucuri de iarna

Buna!lamuriti-ma referitor la cauciucuri de iarna obligatoriu din 01 noiembrie....trebuie sa am si hartie la ele sau ajunge daca este semn * la cauciucuri.?multumesc
E de ajuns sa aiba cauciucul trecut pe el MS sau M+S. Se impune folosirea doar daca se circula pe drumuri publice cu zapada, ghiata sau polei. Legea intra in vigoare la 1 noiembrie dar pe viitor nu va mai fi termen. Adica daca ninge la munte in octombrie sau la sfarsit de martie, trebuie sa le aveti daca circulati pe acolo.
george-neagu, moderator
Anvelope de iarna trebuie sa aveti DOAR pe drumurile publice acoperite de zapada, polei sau gheata si trebuie sa aiba combinatii ale literelor M si S (M-S; M/S; M.S.; M@S).
Din cate am inteles combinatiile de litere M si S sunt necesare numai la anvelopele "all season" , in rest este suficient semnul " * " fara document justificativ.