Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrare in legalitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrare in legalitate

Buna ziua,
As dori foarte mult o sugestie pentru urmatoarea situatie :
In anul 2004 mama mea a vandut un teren de 3,5 ha. Intelegerea verbala a fost ca actele de vanzare - cumparare vor fi suportate de cumparator. Intre ei a fost incheiat un act de mana . Singurul martor care semneaza acest proces- verbal de v -c este sotia cumparatorului. Precizez ca mama nu a avut inspiratia de a stipula in acest act ca actele urmeaza a fi facute de cumparator. Titlul de proprietate a fost dat cumparatorului. Singurul act pe care il mai are mama este copia acestui proces verbal de vanzare - cumparare.
De 4 ani cumparatorul tot promite ca va efectua ridicarile topo, intabularea si va finaliza actele de vanzare - cumparare, promisiuni insa neonorate. Avand in vedere ca in ultima vreme cumparatorul nu mai raspunde la telefon evitand astfel orice discutie pe aceasta tema , pot presupune ca de fapt nu are nici cea mai mica intentie de a rezolva problema.
Cum pot proceda in aceasta situatie ? Exista o posibilitate de a-l constrange sa finalizeze actele ?
Intentia mea nu este sa anulez vanzarea, doresc doar ca totul sa intre in legalitate.
Insa in situatia in care ma voi lovi mereu de refuzul lui de a termina actele pot sa cer in final anularea acestei vanzari ? Care este procedura, unde trebuie sa ma adresez ?
Si cu ce sanse de reusita?
Va multumesc
minever a scris:

Buna ziua,
As dori foarte mult o sugestie pentru urmatoarea situatie :
In anul 2004 mama mea a vandut un teren de 3,5 ha. Intelegerea verbala a fost ca actele de vanzare - cumparare vor fi suportate de cumparator. Intre ei a fost incheiat un act de mana . Singurul martor care semneaza acest proces- verbal de v -c este sotia cumparatorului. Precizez ca mama nu a avut inspiratia de a stipula in acest act ca actele urmeaza a fi facute de cumparator. Titlul de proprietate a fost dat cumparatorului. Singurul act pe care il mai are mama este copia acestui proces verbal de vanzare - cumparare.
De 4 ani cumparatorul tot promite ca va efectua ridicarile topo, intabularea si va finaliza actele de vanzare - cumparare, promisiuni insa neonorate. Avand in vedere ca in ultima vreme cumparatorul nu mai raspunde la telefon evitand astfel orice discutie pe aceasta tema , pot presupune ca de fapt nu are nici cea mai mica intentie de a rezolva problema.
Cum pot proceda in aceasta situatie ? Exista o posibilitate de a-l constrange sa finalizeze actele ?
Intentia mea nu este sa anulez vanzarea, doresc doar ca totul sa intre in legalitate.
Insa in situatia in care ma voi lovi mereu de refuzul lui de a termina actele pot sa cer in final anularea acestei vanzari ? Care este procedura, unde trebuie sa ma adresez ?
Si cu ce sanse de reusita?
Va multumesc

S-a statuat o regula general valabila ca toate cheltuielile care se fac in legatura cu vanzarea unui imobil( in cazul de fata un teren) sa intre in sarcina cumparatorului.Cumparatorul a fost de rea credinta, nu era strict necesar sa se mentioneze in acea chitanta( antecontract) obligatia cumparatorului de a suporta cheltuielile cu taxele notariale.
Exista posibilitati de a fi constrans cumparatorul sa finalizeze acea tranzactie! Intrebare: exista acel contract de vanzare-cumparare autentificat la notar? Se face referire doar la un "proces-verbal de vanzare-cumparare", care nu poate tine loc de act de proprietate!
Nu exista contract de vanzare cumparare autentificat la notar.
Exista doar o coala de hartie intitulata proces verbal de vanzare -cumparare,in care se specifica cine si ce vinde/cumpara, semnata de cumparator, de mama si de sotia cumparatorului ca martor.
Titlul de proprietate al mamei a fost dat cumparatorului.
In aceasta situatie care sunt posibilitatile de a constrange cumparatorul sa finalizeze tranzactia?

minever a scris:

Nu exista contract de vanzare cumparare autentificat la notar.
Exista doar o coala de hartie intitulata proces verbal de vanzare -cumparare,in care se specifica cine si ce vinde/cumpara, semnata de cumparator, de mama si de sotia cumparatorului ca martor.
Titlul de proprietate al mamei a fost dat cumparatorului.
In aceasta situatie care sunt posibilitatile de a constrange cumparatorul sa finalizeze tranzactia?

M-ai degraba i s-ar spune un inscris sub semnatura privata, nu proces-verbal! Acel "proces-verbal" s-a incheiat in fata notrului public sau in altfel de conditii? In primul rand, va trebui sa recuperati acel titlu de proprietate pentru ca nu este corect sa fie la acesta atata vreme cat nu s-a finalizat tranzactia printr-un contract de vanzare-cumparare autentificat de un notar public. Probabil ca in instanta ar fi un mod de a-l constrange pe cumparator! Se poate presupune ca s-a incasat pretul pe terenul vandut!
Acea hartie,proces verbal sau inscris ,cum vreti sa-i spuneti ,a fost incheiata intre ei ,la domiciliul unuia dintre ei ,nu in fata notarului.
Da , pretul a fost incasat.Este si motivul pentru care mama, de buna credinta , a dat titlul de proprietate. Si este si motivul pentru care in prima faza nu vreau sa contest aceasta vanzare ci vreau doar sa o legalizez.
Sa inteleg ca solutia este chemarea in instanta ? Si cum sa demonstrez ca intelegerea lor verbala a fost ca sarcina de a face si plati actele ii revenea cumparatorului?
Instanta tine cont de faptul ca s-a incetatenit o regula in acest sens ?
minever a scris:

Acea hartie,proces verbal sau inscris ,cum vreti sa-i spuneti ,a fost incheiata intre ei ,la domiciliul unuia dintre ei ,nu in fata notarului.
Da , pretul a fost incasat.Este si motivul pentru care mama, de buna credinta , a dat titlul de proprietate. Si este si motivul pentru care in prima faza nu vreau sa contest aceasta vanzare ci vreau doar sa o legalizez.
Sa inteleg ca solutia este chemarea in instanta ? Si cum sa demonstrez ca intelegerea lor verbala a fost ca sarcina de a face si plati actele ii revenea cumparatorului?
Instanta tine cont de faptul ca s-a incetatenit o regula in acest sens ?
Ceea ce s-a stabilit verbal s-a consemnat in acel inscris sub semnatura privata( "proces-verbal") care poate fi un mijloc de proba la instanta de judecata. In ceea ce priveste intrebarea cu privire la obligatia cumparatorului de a achita taxele notariale, invocand si acest lucru ca un motiv de chemare in judecata a cumparatorului, in fata acelei instante veti afla rasunsul la aceasta intrebare.