Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurat sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurat sanatate

Fiul meu a facut cerere la angajatorul lui pentru ca eu sa fiu luata in evidenta si a mi se elibera adeverinta de co-asigurat sanate pentru medicul de familie . De trei luni astept aceasta adeverinta care nu s-a eliberat pe motiv ca programul de calculator folosit de angajator nu-mi accepta prezenta ca si co-asigurat...
Are cineva idee de ce se intampla si mai ales ce as putea face sa-mi rezolv aceasta problema pentru ca am mare nevoie sa merg la medic!
Insistati.
Incercati sa discutati d-stra cu angajatorul.
Observ o rautate, programul folosit nu este adevaratul motiv.
Marioara Maftei a scris:

Fiul meu a facut cerere la angajatorul lui pentru ca eu sa fiu luata in evidenta si a mi se elibera adeverinta de co-asigurat sanate pentru medicul de familie . De trei luni astept aceasta adeverinta care nu s-a eliberat pe motiv ca programul de calculator folosit de angajator nu-mi accepta prezenta ca si co-asigurat...
Are cineva idee de ce se intampla si mai ales ce as putea face sa-mi rezolv aceasta problema pentru ca am mare nevoie sa merg la medic!

Fiul dvs. a declarat angajatorului ca va aflati in intretinerea dansului? Primeste deducere suplimentara pt. acest fapt,la plata impozitului/salariu?
Daca raspunsul este afirmativ,simpla cerere era suficienta pt. ca angajatorul respectiv sa va treaca ca si coasigurat si sa elibereze fiului o adeverinta in acest sens.
Dar,daca nu figurati ca persoana in intretinerea fiului,atunci simpla cerere nu mai este suficienta.Trebuie mai intai sa apareti ca si persoana in intretinere,pt. asta va mai este necesara si o declaratie pe proprie raspundere precum ca nu realizati niciun venit,sau o adeverinta eliberata de Administratia Financiara in acest sens,precum si declaratia fiului ca accepta sa va aiba in intretinere si o cerere pe care o face fiul .
Problema "cu programul care nu accepta statutul dvs. de coasigurat",sigur de aici provine.
ContSters136493, utilizator
Multumesc frumos pentru idee !Declaratiile si cererile au fost date dar nu am intrebat daca m-a inregistrat ca persoana in intretinere pentru ca este angajator particular si indiferent de cate avantaje banesti ai beneficia din partea fiscalitatii tot netul negociat il primesti...Am convingerea ca aveti dreptate! Mii de multumiri !