Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale recuperare indemnizatie consiliu de administratie
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

recuperare indemnizatie consiliu de administratie

Sunt membru consiliu de administratie la un SA din 2007 (luna mai) si nu am primit indemnizatia decit pentru 2 luni .
In plus fata de acestea nu a fost convocat consilul de administratie decit de 2 ori de atunci,cu toate ca legea prevede o data la 3 luni minim.In adunarea generala a fost stabilita indemnizatia lunara pentru membri CA care sunt in numar de trei.
Ce pot face de aici in colo pentru recuperarea banilor? ...tinind cont ca mi- am inaintat demisia din functie, iar Presedintele consiliuli nu a luat nici"o decizie in acest sens. Oare am procedat corect ?
Este adevarat ca Legea nr.31/1990 privind societatile comerciale, actualizata, prevede la art. Art. 141. alin. (1) "Consiliul de administratie se intruneste cel putin o data la 3 luni. " si la alin. (2) "Presedintele convoaca consiliul de administratie, stabileste ordinea de zi, vegheaza asupra informarii adecvate a membrilor consiliului cu privire la punctele aflate pe ordinea de zi si prezideaza intrunirea."
Dar daca presedintele nu si-a indeplinit aceste atributii dvs. si celalat membru al CA aveati indatorirea sa procedati potrivit prevederilor art.141 alin. (3)" Consiliul de administratie este, de asemenea, convocat la cererea motivata a cel putin 2 dintre membrii sai sau a directorului general. In acest caz, ordinea de zi este stabilita de catre autorii cererii. Presedintele este obligat sa dea curs unei astfel de cereri. "
Deci nu aveti legea de partea dvs.!
In plus dispozitiile legii citate, Art. 142. - (1) "Consiliul de administratie este insarcinat cu indeplinirea tuturor actelor necesare si utile pentru realizarea obiectului de activitate al societatii, cu exceptia celor rezervate de lege pentru adunarea generala a actionarilor.
(2) Consiliul de administratie are urmatoarele competente de baza, care nu pot fi delegate directorilor:
a) stabilirea directiilor principale de activitate si de dezvoltare ale societatii;
b) stabilirea politicilor contabile si a sistemului de control financiar, precum si aprobarea planificarii financiare;
c) numirea si revocarea directorilor si stabilirea remuneratiei lor;
d) supravegherea activitatii directorilor;
e) pregatirea raportului anual, organizarea adunarii generale a actionarilor si implementarea hotararilor acesteia;
f) introducerea cererii pentru deschiderea procedurii insolventei societatii, potrivit Legii nr. 85/2006 privind procedura insolventei.
(3) De asemenea, nu pot fi delegate directorilor atributiile primite de catre consiliul de administratie din partea adunarii generale a actionarilor, in conformitate cu art. 114."

In opinia mea, daca dvs. nu v-ati intrunit decat de 2 ori intr-un an si 3 luni, nu prea vad cum ati putut sa va realizati atributiile obligatorii prin lege si in aceasta situatie cum s-ar justifica plata indemnizatiei.
Nu va puteti da demisia, pentru ca nu aveti contract de munca cu societatea al carui administrator sunteti. Administrarea s-a facut in baza unui contract de mandat comercial in care sunt inserate si modalitatile de incetare ale acestui mandat. Iar in privinta indemnizatiei subscriu punctului de vedere al colegei.
Multumesc pentru raspuns.
Sunt de accord cu opinia dumneavoastra in ceia ce priveste plata fara munca nu este posibila ,dar situatia este urmatoarea ;
-Consiliul de administratie este format din 3 membri ,P resedintele de consiliu este persoana cu 76 % din dreptul de vot in adunarea generala iar cealanta persoana aleasa in consiliu este aleasa tot cu votul sau ,si nu este deacord cu convocarea consiliului.
Societatea merge ff prost se iau decizi dubioase (diverse modernizari fara scopuri productive si alte aprobari ,dezmembrari fara procese verbale de valorificare ,vinderea de fier vechi la negru etc ) iar cenzori sunt ca si inexistenti tot nu vad aceste nereguli contabile. –cum poate fi determinat Presedintele consiliului pentru pentru a convoca consiliul de administratie si a respecta Legea ?
Care ar fi pasi de urmat ca actionar al acestei societati tinind cont ca prin asociere si cu alti actionari putem reprezenta 10% ?
Iar in ceia ce priveste contractul de mandat comercial nu exista am fost ales de adunarea generala si atit, un asemenea contract are doar Presedintele consiliului de administratie .
fany62 a scris:
Societatea merge ff prost se iau decizi dubioase (diverse modernizari fara scopuri productive si alte aprobari ,dezmembrari fara procese verbale de valorificare ,vinderea de fier vechi la negru etc ) iar cenzori sunt ca si inexistenti tot nu vad aceste nereguli contabile. –cum poate fi determinat Presedintele consiliului pentru pentru a convoca consiliul de administratie si a respecta Legea ?

Aveti caile legale reglementate in Legea nr.31/1990 privind societatile comerciale, care dispune:
Art. 132. (2) Hotararile adunarii generale contrare legii sau actului constitutiv pot fi atacate in justitie, in termen de 15 zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea a IV-a, de oricare dintre actionarii care nu au luat parte la adunarea generala sau care au votat contra si au cerut sa se insereze aceasta in procesul-verbal al sedintei.
(3) Cand se invoca motive de nulitate absoluta, dreptul la actiune este imprescriptibil, iar cererea poate fi formulata si de orice persoana interesata.

fany62 a scris:
Care ar fi pasi de urmat ca actionar al acestei societati tinind cont ca prin asociere si cu alti actionari putem reprezenta 10% ?

Aveti si calea solicitarii expertizei de catre actionarii reprezentand cel putin 10% din capitalul social al firmei, raportul de expertiza fiind obligatoriu de introdus pe ordinea de zi a urmatoarei AGA:
Art. 136. - (1) Unul sau mai multi actionari reprezentand, individual sau impreuna, cel putin 10% din capitalul social vor putea cere instantei sa desemneze unul sau mai multi experti, insarcinati sa analizeze anumite operatiuni din gestiunea societatii si sa intocmeasca un raport, care sa le fie inmanat si, totodata, predat oficial consiliului de administratie, respectiv directoratului si consiliului de supraveghere, precum si cenzorilor sau auditorilor interni ai societatii, dupa caz, spre a fi analizat si a se propune masuri corespunzatoare.
(11) Consiliul de administratie, respectiv directoratul, va include raportul intocmit in conformitate cu alin. (1) pe ordinea de zi a urmatoarei adunari generale a actionarilor.
(2) Onorariile expertilor vor fi suportate de societate, cu exceptia cazurilor in care sesizarea a fost facuta cu rea-credinta.

Avocat FLORENTINA ALBU, Avocat
Societatea merge ff prost se iau decizi dubioase (diverse modernizari fara scopuri productive si alte aprobari ,dezmembrari fara procese verbale de valorificare ,vinderea de fier vechi la negru etc ) iar cenzori sunt ca si inexistenti tot nu vad aceste nereguli contabile. –cum poate fi determinat Presedintele consiliului pentru pentru a convoca consiliul de administratie si a respecta Legea ?

Dupa cum vad, vreti sa scapati si nu stiti cum? Grea povara.
De regula in asemenea situatii in care unul dintre actionari detine majoritatea absoluta se comporta ca un Asociat Unic. Intr-o asemenea situatie nu ai prea multe solutii. Vinzi si pleci.
Din cate stiu eu termenul de implementare a modificarilor impuse de L. 441si OUG. 82 a cam trecut.
Cu privire la demisie organul care te-a ales el te revoca, in cazul de fata AGA ordinara ia decizia.
Nu mai disutam de convocare pentru ca daca nu vrea ,,Asociatul Unic" nu se tine.
Daca aveti curaj si rabdare puteti introduce actiune asa cum au mentionat colegele mele.
A- dou-a intrebare este cum sa scap de raspunderea solidara?
,,Asociatului Unic" ii place aceasta situatie stiind ca sunt trei Administratori care raspund de obicei solidar. De obicei de dragul acestui fapt platesc indemnizatiile.
Vorbind serios nu aveti alta solutie decat sa depuneti o demisie scrisa la registratura societatii sau la posta cu A.R. prin care cereti C.A. -lui intrunirea A.G.A. ordinara cu ordinea de zi - demisia Administratorului............
Nu vad alta solutie pentru a scapa de situatia de fapt.
Cu privire la raspunere, daca faptele enumerate nu sunt aprobate de C.A. nu vad ce mari probleme sa fie. Majoritarul a vrut sa se comporte ca un Asociat Unic, ca un Asociat Unic o sa raspunda.