Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... bunuri comune sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

bunuri comune sau nu?

Buna ziua. Am un apartament proprietate personala si nu sunt casatorit. Daca m-as casatori la un moment dat, vreau sa stiu daca locuinta ar deveni bun comun, in situatia in care eu o detin dinaintea casatoriei. In caz de divort si daca nu ar fi niciun copil la mijloc, sotia ar avea dreptul la apartament? Prin casatorie locuinta ar deveni bun comun? La ce bunuri ar avea dreptul sotia in caz de divort?
La ce fel de despagubire are dreptul?Fiti va rog mai explicita. Sa spunem ca o sa platim restul de 50 la % din apartament?
ar avea drept la toate bunurile cumparate in timpul casatoriei. bunurile dinainte de casatorie au regim juridic de bun propriu.
a sa aiba dreptul la 50%din cei 50% cumparati in timpul casatoriei,adica la 25% din valoarea imobilului
Daca achitati pretul in rate va avea un drept de creanta.
Din cate am inteles exista si cazuri in care s-a considerat ca bunul este comun si a fost atribuit celuilalt sot.Insa, acestea sunt cazuri rare...
O despagubesc cu jumatate din suma platita pentru restul de rate? Sau daca as vinde apartametul iar reveni ceva?