avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... as dori sa stiu cand intra noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

as dori sa stiu cand intra noul cod penal

prietenul meu este inchis din luna iulie ptr tentativa de omor si are o condamnare de 6 ani ,as dori sa stiu daca ii va mai scadea din pedeapsa cand va intra noul cod penal,deoarece el si-a recunoscut vina,so impacat cu partea vatamata,nu sa sustras niciodata de la urmarire penala si in certificatu medico legal sa precizat ca nu ia fost pus viata in pericol,si totusi nu intelegem de ce nu io so schimbat incadrarea juridica,va rog frumos zicetimi si mie exista posibilitatea sa ii mai scada din pedeapsa la intrarea noului cod penal,sau zicetimi si mie ce as mai putea face,cum sa ajung la ceedo.va multumesc.:(
Ultima modificare: Vineri, 16 Septembrie 2011
Gabriela Mihai, Avocat
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 13:47, 2 Octombrie 2011
adica daca ii se va mai scadea din pedeapsa
in nici un caz. Nu va faceti sperante false daca vb de o sentinta ramasa definitiva sau daca este deja in executare.
Probabil va ganditi ca cereti rejudecarea dupa noul cod insa este imposibil. Asa ar cere toti detinutii si condamnatii.
EU AM INTELES CA SE APLICA LEGEA MAI FAVORABILA SI DACA ESTI CONDAMNAT DEFINITIV.
Daca vb de o sentinta in executare aia asa ramane, nu se poate rejudeca.
Daca judecarea va avea loc cand cele 2 coduri vor fi in vigoare atunci e altceva.
Chiar si logic gandind : cum ar fi ca toti cei care au condamnare sa ceara rejudecarea cauzei? Practic imposibil.
legea mai favorabila se aplica si condamnatilor definitiv in momentul cand maximul pedepsei din noua lege este mai mic decat pedeapsa aplicata pe vechea lege.Atunci pedeapsa va fi scazuta la maximul din noua lege.

Alte discuții în legătură

Lege favorabila in timp melinaR melinaR nu stiu dca titlul ebun dar pe mine maintereseaza daca anul acesta v a intra o lege favorabila pentru pedepsele definitive si cind v a intra aceasta pentru ca ... (vezi toată discuția)
Noul cod penal juanpablosorin juanpablosorin a-s dori sa stiu,daca un mandat de executare a pedepsei cu inchisoarea de 15 ani,pt inselaciune,condamnare ramasa definitiva in anul 1999,dupa intrarea in ... (vezi toată discuția)
Regularizarea pedepselor cu privarea de libertate alexandra15 alexandra15 buna ziua este adevarat ca odata cu intrarea in viguare a noului cod penal la 1 octombrie se va face si o regularizare a pedepselor si celor care beneficiaza ... (vezi toată discuția)