Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... as dori sa stiu cand intra noul cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

as dori sa stiu cand intra noul cod penal

prietenul meu este inchis din luna iulie ptr tentativa de omor si are o condamnare de 6 ani ,as dori sa stiu daca ii va mai scadea din pedeapsa cand va intra noul cod penal,deoarece el si-a recunoscut vina,so impacat cu partea vatamata,nu sa sustras niciodata de la urmarire penala si in certificatu medico legal sa precizat ca nu ia fost pus viata in pericol,si totusi nu intelegem de ce nu io so schimbat incadrarea juridica,va rog frumos zicetimi si mie exista posibilitatea sa ii mai scada din pedeapsa la intrarea noului cod penal,sau zicetimi si mie ce as mai putea face,cum sa ajung la ceedo.va multumesc.:(
Gabriela Mihai, Avocat
adica daca ii se va mai scadea din pedeapsa
in nici un caz. Nu va faceti sperante false daca vb de o sentinta ramasa definitiva sau daca este deja in executare.
Probabil va ganditi ca cereti rejudecarea dupa noul cod insa este imposibil. Asa ar cere toti detinutii si condamnatii.
EU AM INTELES CA SE APLICA LEGEA MAI FAVORABILA SI DACA ESTI CONDAMNAT DEFINITIV.
Daca vb de o sentinta in executare aia asa ramane, nu se poate rejudeca.
Daca judecarea va avea loc cand cele 2 coduri vor fi in vigoare atunci e altceva.
Chiar si logic gandind : cum ar fi ca toti cei care au condamnare sa ceara rejudecarea cauzei? Practic imposibil.
legea mai favorabila se aplica si condamnatilor definitiv in momentul cand maximul pedepsei din noua lege este mai mic decat pedeapsa aplicata pe vechea lege.Atunci pedeapsa va fi scazuta la maximul din noua lege.