avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Suport Tehnic Sugestii şi reclamaţii adresa email in site - de ce publica?
Discuție deschisă în Sugestii şi reclamaţii

adresa email in site - de ce publica?

Sunt de ceva timp pe acest site si pana acum nu am avut probleme frecvente legate de vizibilitatea adresei personale de email afisata in site.
Insa de ceva zile primesc periodic emailuri deranjante de la persoane necunoscute, neinregistrate probabil pe avocat.net.

As vrea sa am posibilitatea sa setez informatia privind adresa mea de email astfel incat sa nu fie publica. O sugestie ar fi sa fie vizibila doar pentru "prieteni' avocatnet.
utilizatorii pot trimite mesaje pe sistemul 'mesaj privat', nu au nevoie neaparata de adresa personala de email.

Mesajele primite sunt de genul: (nu stiu daca ajuta la ceva...)
Buna ziua Salutări de la tine draga mea Numele meu este Ju. Am citit despre tine pe acest site avocatnet şi m-am decis sa comunice cu tine si va fi fericit dacă va fi prietenul meu. Mi-ar plăcea dacă Răspunde la cutia mea poştală (julietjulietjjj@yahoo.in), astfel încât pot să vă spun mai multe despre mine şi, de asemenea, va trimite poza mea pentru tine stii cine sunt eu. Sper să aud de la tine. (julietjulietjjj@yahoo.in)
am primit de la : juliet jomedy <julietjomedy12@gmail.com>
Ayanda welshman <ayanda.welshminn1@att.net>
si altii similari

Se poate face ceva in acest sens?


Acelasi mesaj l-am primit si eu si nu o data ci chiar de doua ori.Ar fi chiar bine daca s-ar tine seama de propunerea dvs.
~ Conținut șters la cerere ~

Nu stiu daca ce voi scrie va va fi de folos, intrucat eu sunt inregistrata doar ca utilizator:
Daca intrati in Profilul meu / Status , sub status este Editeaza informatii personale unde daca faceti click va apar datele personale pe care le-ati dat cand v-ati inscris pe forum.

Daca debifati optiunea Informatiile mele sunt publice atunci acestea (inclusiv adresa de mail) nu vor mai fi vizibile pentru cine va acceseaza profilul.

Inregistrarea in Catalogul consultantilor prespune completarea mai multor campuri in ideea ca posibili clienti ar fi interesati sa beneficieze de cunostintele dvs. si contra cost:




Inregistreaza-te in Catalogul Consultantilor Avocatnet.ro si poti beneficia de urmatoarele facilitati: - esti evidentiat in Forumul Avocatnet.ro ca si consultant - ai un profil special, care este vizibil tuturor utilizatorilor siteului - poti vedea statistici cu privire la accesarile profilului tau de consultant - poti creste numarul clientilor tai.



Totul tine de informatiile introduse si de setarile contului dvs. Asa cum v-a indicat Ares_3, daca debifati "Informatiile mele sunt publice" din sectiunea de date personale, ar trebui sa nu mai aveti problema semnalata. De asemenea, in contul de consultant puteti scoate adresa de email.
grace_r a scris:

Sunt de ceva timp pe acest site si pana acum nu am avut probleme frecvente legate de vizibilitatea adresei personale de email afisata in site.
Insa de ceva zile primesc periodic emailuri deranjante de la persoane necunoscute, neinregistrate probabil pe avocat.net.

As vrea sa am posibilitatea sa setez informatia privind adresa mea de email astfel incat sa nu fie publica. O sugestie ar fi sa fie vizibila doar pentru "prieteni' avocatnet.
utilizatorii pot trimite mesaje pe sistemul 'mesaj privat', nu au nevoie neaparata de adresa personala de email.

Mesajele primite sunt de genul: (nu stiu daca ajuta la ceva...)
Buna ziua Salutări de la tine draga mea Numele meu este Ju. Am citit despre tine pe acest site avocatnet şi m-am decis sa comunice cu tine si va fi fericit dacă va fi prietenul meu. Mi-ar plăcea dacă Răspunde la cutia mea poştală (julietjulietjjj@yahoo.in), astfel încât pot să vă spun mai multe despre mine şi, de asemenea, va trimite poza mea pentru tine stii cine sunt eu. Sper să aud de la tine. (julietjulietjjj@yahoo.in)
am primit de la : juliet jomedy <julietjomedy12@gmail.com>
Ayanda welshman <ayanda.welshminn1@att.net>
si altii similari

Se poate face ceva in acest sens?





problema nu e cu publicarea adresei d-voastra pe acest site
probabil si adresa d-voastra de email face parte din cele care se tranzactioneaza pe piata neagra.
eu primesc in spam asemenea mesaje saptamanal
aveti 2 metode sa scapati de ele
schimbati adresa de email ,scapand astfel de neplacerile spamului cateva zile,saptamani pana se reactualizeaza bazele cu adrese pirat,sau
faceti ca ceilalti..le ignorati
o zi buna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Email sau spam? este ilegal modul de a face reclama ? Naku Naku Daca am o baza de date de mailuri pe care le-am luat de pe fast email extractor unde am platit licenta pentru program, de pe site`uri care isi publica adresa ... (vezi toată discuția)
Buna ziua - nu mai primesc newsletters de la avocatnet marial marial nu stiu ce s-a intimplat dar de aprox 2 saptamini nu mai primesc nimic de la dvs,am gresit cu ceva? maria (vezi toată discuția)
Am si eu o propunere - mail-uri de la avocatnet clase74 clase74 ce-ar fi daca ati grupa toate informatiile din cursul unei zile ( de fapt toate mail-urile) intr-unul singur, maxim 2 ( dimineata si seara, de exemplu) si nu ... (vezi toată discuția)