avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contul 658.8
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contul 658.8

Ce cheltuieli se pot contabiliza in acest cont, va rog sa-mi dati exemplu concret.
Eu ma pus diverse cheltuieli care nu erau legate de activitatea firmei , nu erau nici de protocol erau alte cheltuieli la care nu an dedus tva. Cand am avut control la aceste sume mi-a calculat 16% si penalitati pentru ca cu aceasta suma am micsorat dividendul este corect. Cazul este inchis controlul a fost anul trecut dar vreau sa-mi clarific ce contabilizez in acest cont.Va multumesc
Cel mai recent răspuns: PUFACONT , utilizator 11:31, 6 Septembrie 2011
Ati pus bine,dar trebuia sa tineti cont la calc impoz. pe profit.
Datorita acestui lucru vi s-a calc. impoz.16 % si penalitati.pe viitor aveti grija
Da cand am calculat imp pe profit suma din 6588 am adunato la suma din ct 707 .. considerand-o nedeductibila! ce contabilizat dvoastra in acest cont concret.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul impozit profit la trim iii iuli-ana iuli-ana la trim. III am total venituri 12070 lei, total chelt 8001 din care chelt. protocol 500 si chelt. cu impozitul pe profit calculat la trim II 623 lei cum ... (vezi toată discuția)
Calcul impozit profit Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuneti-mi va rog daca sunt corecte calculele si inregistrarile pt impozit profit 121 - 257644 chletuieli nede ( 623 ... (vezi toată discuția)
Cumparari diferite produse PUFACONT PUFACONT Va rog sa ma ajutati, patronul cumpara diferite marfuri pentru familie, alimentare, industiale, auxiliare, cumparaturi pentru familie pe car vrea sa le ... (vezi toată discuția)