Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contul 658.8
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contul 658.8

Ce cheltuieli se pot contabiliza in acest cont, va rog sa-mi dati exemplu concret.
Eu ma pus diverse cheltuieli care nu erau legate de activitatea firmei , nu erau nici de protocol erau alte cheltuieli la care nu an dedus tva. Cand am avut control la aceste sume mi-a calculat 16% si penalitati pentru ca cu aceasta suma am micsorat dividendul este corect. Cazul este inchis controlul a fost anul trecut dar vreau sa-mi clarific ce contabilizez in acest cont.Va multumesc
Ati pus bine,dar trebuia sa tineti cont la calc impoz. pe profit.
Datorita acestui lucru vi s-a calc. impoz.16 % si penalitati.pe viitor aveti grija
Da cand am calculat imp pe profit suma din 6588 am adunato la suma din ct 707 .. considerand-o nedeductibila! ce contabilizat dvoastra in acest cont concret.