Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Procedura divort amiabil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Procedura divort amiabil

Care este procedura pentru divort amiabil cu copil major? In cazul in care unul dintre parteneri cedeaza totul in favoarea celuilalt, cum are loc partajul? Ce taxe trebuie platite pentru definitivarea partajului (casa, bunuri). Ce este stipulat in cererea de partaj? Unde va locui partenerul care cedeaza?
Apoi, cele de deasupra sunt posibile, dar e numai un scenariu din cate se pot intampla...
Divortul amiabil se POATE face in afara instantei, dar nimeni nu-i obliga pe oameni.

Partajul se POATE face la notar, dar, de asemenea, nu e o obligatie. IN plus, in anumite conditii, poate fi mai sigur si mai ieftin in instanta.
Sulta se poate plati sau se poate conveni sa nu existe o sulta, depinde de intelegerea dintre ei...

:offtopic: Statusul acela e reclama, va rog sa il eliminati, multumesc. Contravine regulamentului.