Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Intrare in barou
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Intrare in barou

Cum se procedeaza pt a intra in barou? B-)
Trebuie sa urmati cursurile unei facultati de drept acreditata, veti sustine un examen de admitere urmat de o stagiatura de 2 ani si apoi examenul definitivat.
1. Facultatea de Drept:
2. Examenul de admitere in Barou.
In cazul promovarii acestui examen,veti dobandi calitatea de avocat stagiar.
Perioada de stagiu este de 2 ani si se efectueza sub indrumarea unui avocat coordonator de stagiu,avocat care indeplineste conditiile prevazute de lege (Legea nr. 51/1995 si Statutul profesiei de avocat).
Pe durata stagiului,avocatul stagiar are obligatia de a urma cursurile Institutului National pentru Pregatirea si Perfectionarea avocatilor (INPPA).
La finalul celor doi ani,veti sustine examenul de definitivare in profesie.
;)