Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... INPPA - avocat stagiar - avocat de dr. comercial ?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

INPPA - avocat stagiar - avocat de dr. comercial ?

Imi poate spune cineva daca asta e oridinea fireasca a formarii unei cariere de avocat in drept comercial ?
1.Examen la Barou - respectiv INPPA;
2.Avocat stagiar 2 ani in cadrul INPPA - acolo se fac practic cursuri timp de 2 ani ? Nu am vazut de specializare comerciala
3. Examen pt definitivare.

Inca ceva: stagiar fiind, o sa fiu platit ?

Multumesc
Voie buna
1. examen Barou
2. 2 ani stagiu in profesie
3. examen definitivat ( sau examen de absolvire a Inppa).
Cursurile Inppa nu sunt obligatorii pentru avocati. Pentru inscrierea la Inppa este obligatoriu parcurgerea unui an de stagiu.
Ca stagiar esti platit in baza contractului de colaborare pe care-l vei avea , in mod obligatoriu, cu maestrul tau.
Mult succes!
Cursurile Inppa nu sunt obligatorii pentru avocati.

INPPA a devenit obligatoriu pentru avocatii stagari.
Art. 23 alin. (2) din L. 51/1995,republicata in Februarie 2011 prevede:

(2) Avocatii stagiari, dupa inscrierea in barou, au obligatia sa urmeze cursurile Institutului National pentru Pregatirea si Perfectionarea Avocatilor, in perioada de stagiu.
Am vazut articolul din lege. Este obligatoriu sa ai 1 an de stagiu ca sa te inscrii la inppa? Eu nu am vazut asa ceva in vreun alt articol si nici nu reiese din art 23 cum ca in anul 2 de stagiatura te poti inscrie.
Ma poate lamuri cineva in mod clar?