avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... INPPA - avocat stagiar - avocat de dr. comercial ?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

INPPA - avocat stagiar - avocat de dr. comercial ?

Imi poate spune cineva daca asta e oridinea fireasca a formarii unei cariere de avocat in drept comercial ?
1.Examen la Barou - respectiv INPPA;
2.Avocat stagiar 2 ani in cadrul INPPA - acolo se fac practic cursuri timp de 2 ani ? Nu am vazut de specializare comerciala
3. Examen pt definitivare.

Inca ceva: stagiar fiind, o sa fiu platit ?

Multumesc
Voie buna
Cel mai recent răspuns: bitza07 , utilizator 23:43, 20 Februarie 2012
1. examen Barou
2. 2 ani stagiu in profesie
3. examen definitivat ( sau examen de absolvire a Inppa).
Cursurile Inppa nu sunt obligatorii pentru avocati. Pentru inscrierea la Inppa este obligatoriu parcurgerea unui an de stagiu.
Ca stagiar esti platit in baza contractului de colaborare pe care-l vei avea , in mod obligatoriu, cu maestrul tau.
Mult succes!
Cursurile Inppa nu sunt obligatorii pentru avocati.


INPPA a devenit obligatoriu pentru avocatii stagari.
Art. 23 alin. (2) din L. 51/1995,republicata in Februarie 2011 prevede:

(2) Avocatii stagiari, dupa inscrierea in barou, au obligatia sa urmeze cursurile Institutului National pentru Pregatirea si Perfectionarea Avocatilor, in perioada de stagiu.
Am vazut articolul din lege. Este obligatoriu sa ai 1 an de stagiu ca sa te inscrii la inppa? Eu nu am vazut asa ceva in vreun alt articol si nici nu reiese din art 23 cum ca in anul 2 de stagiatura te poti inscrie.
Ma poate lamuri cineva in mod clar?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligativitate cursuri inppa Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Imi poate spune cineva sigur daca sunt sau nu obligatorii studiile acelea pentru avocati stagiari la INPPA? Am citit legea avocatilor actualizata si ... (vezi toată discuția)
Inppa DanyD DanyD Ce nu inteleg: un avocat stagiar, care abia a intrat in Barou anul acesta, poate urma aceste cursuri? Si daca da, cum poate deveni definitiv dupa terminarea ... (vezi toată discuția)
Intrare in barou Delia2285 Delia2285 Cum se procedeaza pt a intra in barou? B-) (vezi toată discuția)